Tleskalo se...

Středeční otevírání „kachlíkárny“.

Není snad Broďana, který by nevěděl, kde se nachází budova uvedené přezdívky. Už desítky let dává o sobě vědět svým charakteristickým vzhledem na hlavním brodském náměstí, ale nyní pro ni nadchází čas velkých změn. Byla navržena v roce 1938 jako městská spořitelna. Měla prosklený vchod, prostornou vstupní halu s rovněž proskleným otvorem ve střeše, v patře pak honosný byt pro ředitele. Řada starších obyvatel města si na budovu pamatuje hlavně z dob, kdy na jejím balkonu vystupovali řečníci.

Za minulého režimu k 1. máji jsme se v tisícihlavém davu shromažďovali na rozlehlé ploše náměstí, abychom vyslechli projevy vedoucích představitelů města a přizvaných hostů. Jejich řečnické výstupy byly odměňovány potleskem naslouchajících.

Pravda, ne všech.

Pak už netrvalo dlouho a směrem od Boudů začal po silnici směrem k nám pomalu vyjíždět sled vozidel, různých těch avií nebo traktorů s valníky, alegoriemi patřičně vyzdobenými. Sbíhali jsme ke kraji silnice, na vozidla mávali, na nich pózující zástupci různých profesí nám naše pozdravy s úsměvem opětovali.

Po ukončení průjezdu vozů se další program, vesměs kulturního rázu, již odehrával na stadionu za sokolovnou. Z budovy kachlíkárny se postupem doby staly městské jesle, administrativní budova i prodejna asijského oblečení. Při sametové revoluci se lidé opět na náměstí před kachlíkárnou ve velkém počtu setkali. Znovu z jejího balkonu zněly projevy, opět k němu vzhlížející lidé tleskali.

Pravda, ne všichni.

V tomto prostoru se tedy nejednou odehrávaly vzrušující okamžiky historie naší země, respektive našeho města.

Avšak uprostřed kašny trůnící socha svatého Floriana, patrona profesí souvisejících s ohněm, na všechna ta rušná dění kolem shlížela, jakoby se jí ony pohnuté události vůbec netýkaly. Ani v dnešním horkém odpoledni „nejevila“ snahu zasáhnout při jinak vydařené ohnivé show, neboť „vytušila“, že oheň v rukou žonglujících je pouze předehrou blížícího se slavnostního aktu. Kachlíkárna se nyní po své náročné rekonstrukci do značné míry navrací do své původní podoby, pracoviště by v ní měla mít téměř stovka úředníků. Ti budou vyřizovat pasy, řidičské a občanské průkazy, ale v kachlíkárně bude situována i dopravní a stavební agenda.

Do zrekonstruované budovy budou přestěhovány odbory vykonávající především státní správu, konkrétně Odbor živnostenského úřadu, Odbor správní, Odbor stavebního úřadu, Odbor životního prostředí a Odbor sociálních věcí. Vlastní slavnostní ceremoniál začal pod balkonem kachlíkárny jak jinak než projevy, po nich došlo i na tradiční přestřihávání pásky. Mnohokrát jsem tento již zažitý rituál viděl, takže více než na jeho realizaci představiteli města a architekty jsem se těšil na prohlídku interiéru budovy.

A nebyl jsem jeho vzhledem, stejně jako ostatní návštěvníci zklamán. Bylo se, věru, na co dívat, co obdivovat. Už po prvních krocích do nitra budovy musela každého z nás v přízemí upoutat rozlehlost přepážkové haly s jejím funkčním rozlišením. Ale i v poschodích oči procházejících zvědavců musely ocenit pestré členění prostoru s maximálním využitím moderních konstrukčních prvků.

A navíc, co kancelář, to působivá souhra světla a účelnosti, další nesporný to důkaz umu architektů. Se slavnostním otevřením kachlíkárny do ní nenápadně vstoupil i genius loci, který převzal nad budoucnem a posláním této zrenovované budovy svůj ochranný patronát.

Věřme tedy, že kachlíkárna se stane místem, ve kterém se bude v co největší míře vycházet vstříc přáním a tužbám občanů našeho města!

22.11. 2024 07:55:35
24.10. 2024 13:07:38
Návštěvy
Celkem: 197667
Týden: 658
Dnes: 132
  přihlásit poslední změna: 04.07. 2016 10:15:35