Švihák jeden

Úplné zatmění Měsíce

No, kdo by takové dění chtěl vynechat, že ano? Z pátku na sobotu. A těch přívlastků, které měl mít uvedený úkaz mít. Měsíc se měl zabarvit do červeno hněda a v takovém pozoruhodném hábitu setrvat téměř dvě hodiny. Zajímavá měla být nejenom délka tohoto fenoménu, ale i konjunkce Měsíce s Marsem.

Takže lákadel bylo více. Počasí sice mohlo komplikovat tuto jeho „módní“ přehlídku, ale meteorologové na ten večer věštili polojasnou oblohu. Přemýšlel jsem, mám jít do fronty na hvězdárnu, anebo postačí vyjít na balkon s dalekohledem v rukou. Dal jsem přednost druhé variantě. Vychutnat si v klidu, jak se měsíční kotouč pozvolna bude dostávat do stínu Země. Po deváté večerní se měsíček ukázal, i když mu zatažená obloha nad Bílými Karpaty v jeho producírování příliš nepřála.

Plíživě a tajemně se minutu po minutě zahaloval do stínu naší matičky Země, pak ho ale na chvíli opět začala zahalovat oblaka. Smůla, vždyť k takovému zatmění dochází jen jednou za poměrně dlouhý čas. Ale před jedenáctou se na Broďany, tudíž i na mě, přece jenom usmálo štěstí. Červeně oranžový kotouč se zaskvěl v plné své kráse nad Velkou Javořinou.

Nadešel čas vychutnat si ten vzácný okamžik a zapřemýšlet. O čem? Někdo oceňoval jedinečnost úkazu, jiný si vzpomněl na pověry. Ty nejednou naznačují, že podobná zatmění mohou být předehrou něčeho velkého a bohužel i nežádoucího. Staří Mayové si například byli jisti, že při zatmění Měsíce jej požírá jaguár a ten se po nasycení pustí i do lidí.

Můj ty Bože, taková představa! Tak to bychom se měli mít na pozoru, ne? A co nám naznačují při tomto nebeském ději hvězdná znamení? Hned jsem si nalistoval svoje Blížence. Znamení mně dávalo na vědomí: „Jakmile se s někým začnete rozcházet v názorech, zmlkněte a oponentovi naslouchejte!

Ani vy přece nemůžete vědět všechno a tentokrát vám lidé s odlišným úhlem pohledu umožní udělat si jasno, kde a jak hluboké máte informační a vědomostní mezery“. Souhlasím, moudré doporučení, ale takové by snad mělo platit, alespoň si myslím, pro všechna hvězdná znamení, nejenom pro Blížence! Ale nyní vážně! Ten páteční pozdní večer to byla působivá podívaná.

Při pohledu na našeho souputníka jsem si vzpomněl na úvod Dvořákovy Rusalky… Měsíčku na nebi hlubokém, světlo tvé daleko vidí. Po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí. Po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí…

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186837
Týden: 1245
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 28.07. 2018 10:54:23