Stavění máje

Stavění máje na Skale

Ano, Skala, to je ten úžasný dolomitový monolit tyčící se nad obcí Červený Kameň. Už jenom pohled z obce na něj budí neskrývaný respekt. Čtyřicet pět metrů vysoká skalní jehla, no, co dodat? I pro horolezce může být její zdolávání nemalým problémem. Z jižní strany s nadsázkou připomíná severní stěnu Eigeru ve švýcarských Alpách, na které si vylamují zuby přední světoví horolezci.

Tento bělokarpatský skalní skvost samozřejmě není tak masivní, ale i tak vzbuzuje mezi zasvěcenými, skoro bych řekl až hrůzu. A nyní si představte, že každým rokem v poslední den dubna se skupina mladých mužů nejenom na jeho vrchol vydává, ale s sebou vynáší i máj upevněný na konci masivního kmene. Viděl to už někdo někdy? Pozoruhodnému úkonu přihlížejí z okolního svahu desítky místních občanů spolu s četnými návštěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Nedávno přijela ty odvážlivce sledovat a natočit i Česká televize. A bylo věru na co se dívat, co obdivovat. Zprvu, tedy ještě pod skálou, musí být máj opentlený pohlednými místními děvami v nádherných krojích. A pak nastává děj, při kterém mnohým z diváků začne přebíhat mráz po zádech. Půltucet statných junáků převezme kládu do svých rukou, aby se s ní vydali k úpatí skály. Na rukou mají rukavice, jinak jsou všedně odění. Cestu nahoru mají přesně rozplánovanou.

Mladíci znají každý záhyb skály, keřík, každou oporu, o kterou se mohou zapřít. Ale i tak. Musí kmen po skále posunovat metr po metru, ba co říkám, centimetr po centimetru. Snad nejdůležitější je pro ně udržet rovnováhu, kterou lze docílit jen souhrou práce všech v tomto dramatu účinkujících. Obecenstvo dole stojící si určitě v duchu říká, proboha, vždyť u těch mladíků stačí jeden jediný chybný krok a dojde k tragédii nevýslovných rozměrů.

Někteří z diváků si v obavě zakrývají oči v představě, že opravdu může dojít k tomu nejhoršímu. Závrať přece může ukončit život kohokoliv z těch odvážlivců. Kmen v držení mladíků se ale sune jejich uměním výše a výše. K vrcholu už zbývá jen několik metrů, ty bývají zpravidla nejhorší. Ale už jsou hrdinové nahoře, staví kmen s májem do svislé polohy, upevňují ho a mávají těm dole přihlížejícím. Obecenstvo potleskem oceňuje jejich heroický výkon. Byl skutečně obdivuhodný. V dalších dnech a týdnech bude kmen s májem odolávat silným bělokarpatským větrům, aby se tento symbol jara a lásky stal důkazem hrdosti a odvahy obyvatelů obce.

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187687
Týden: 1025
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 01.05. 2021 10:29:59