Sourozenci
O kom je řeč? No přece o našich slováckých pohořích – Bílých Karpatech a Chřibech.
Narozením jde v podstatě o jednovaječná dvojčata. Zrodila se totiž ve stejnou dobu, a to začátkem třetihor, čili teprve před 30-35 miliony let...Takže jsou vlastně relativně po stránce geologické velmi mladá.
Jejich matkou byla Alpinská vrásná episoda, otcové, co si budeme namlouvat, byli dva – vítr a vodní živel, kteří i v současnosti umravňují jejich energii..
Porod to ale nebyl tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled laikovi zdát. Trval miliony let a byl pro naši krajinu svým způsobem i bolestný. Vše se při něm vlnilo, místy, jako například na Bánovsku, tryskala při zrodu těchto pohoří i andesitová láva - „sopečná krev"...
Dvojčata se po narození zpočátku vyvíjela víceméně stejnoměrně, ale postupem času přece jenom došlo a i nyní dochází k jejich vzhledovému odlišení.
Bílé Karpaty jsou vyšší o nějaký ten metr. Chřiby jim tak trošku jejich nadmořskou výšku závidí, ale to bývá přece mezi sourozenci obvyklé.
Když se Bílé Karpaty rozhlédnou očima svých vrcholů a nověji i rozhleden do široširého kraje, pak vidí až do poloviny Moravy a nastejno hluboko do vnitrozemí Slovenska.
Chřiby se musí spokojit s pohledem na Pálavu, Hostýnské vrchy a pozorováním svého nedalekého bratříčka – tedy Bílých Karpat.
Bílým Karpatům zase bývá, zejména pak v zimě, chladněji. Není divu! Nemají tolik vystrkovat své „hlavičky" do atmosféry. Dobře jim ale tak!
Oba dva sourozenci se chlubí nespočtem svých přírodních krás, které předestírají i turistům.
Bílé Karpaty se honosí, jak všeobecně známo, titulem „Chráněná krajinná oblast" s velkým počtem národních přírodních rezervací, jako jsou například „Porážky" anebo přírodních rezervací, z nichž namátkou uveďme „Drahy" s výskytem nádherných orchidejí, lilií, šafránů, kosatců, respektive vzácných druhů brouků a motýlů.
Ale chráněná území mají v hojném počtu i Chřiby. Kdo by neznal třeba Holý kopec a Barborku s chráněnou květenou či zvířenou, Břesteckou skálu, Komínky a mnohé jiné zajímavé lokality?
Tento výškou menší sourozenec se rovněž pyšní nejkrásnějším hradem na Moravě - Buchlovem, skalami a skalkami nejrůznějších tvarů, malebnou Kudlovickou dolinou a třeba i záplavou hub ve vegetačním období.
V náručí Chřibů se ještě nedávno skvěla Velkomoravská říše, o které snad ví celý svět.
V současné době, při dospívání obou sourozenců, mají na ně nesporně větší vliv jejich otcové!Vítr i voda je rovnoměrně „hladí" a upravují jejich vzhled podle svých představ.
Byť oba dva sourozenci na sebe někdy žárlí, mají se rádi a zálibně se neustále na sebe dívají přes sestřičku, kterou je řeka Morava.
Obě pohoří jsou dvěma stranami vzácné mince - Slovácka, která přes působení všemocného času nerezaví a proslavuje svou krásou a významem celou naši vlast!
Mgr. Jaromír Slavíček