Slunovrat a zastupitelé

Zasedání brodského zastupitelstva.

Poslední jarní den měl pro Broďany zvláštní příchuť, nebo spíše přitažlivost. V Domu kultury se v odpoledních hodinách konalo 11. zasedání brodského zastupitelstva. A to jen pár hodin před letním slunovratem, spojeným shodou okolností s měsíčním úplňkem. Letní slunovrat slavili naši předkové od úsvitu civilizace.

Tento den bývá dobou, kdy je možno s leččíms čarovat. Člověku se tak vtírala myšlenka, zda termín zasedání zastupitelstva nebyl jeho organizátory zvolen záměrně. Samotné zasedání začalo již tradičně asi s desetiminutovým zpožděním. Vzpomínám si, že na chodbě mé školy, pokud se kantor při nástupu do vyučovací hodiny jen o pár málo minut opozdil, stával ředitel a poklepával si významně prstem na hodinky. No, ale nebyli jsme nyní ve škole, uznávám. Roznášelo se pohoštění.

Chválím pana starostu i všechny tři místostarosty za jimi zvolený nápojový rejstřík - minerálky a oranžády, zastupitelé naproti tomu preferovali kávu, asi věděli proč. Tiskové mluvčí si tradičně objednaly vídeňskou kávu s navršenou šlehačkou a bez okolků se do ní pustily. Vzpomněl jsem si v těch chvílích na hladovějící děti v Botswaně… Samotné zasedání začalo zprávou o činnosti Rady města a pokračovalo zprávami výborů Zastupitelstva města.

Ne všechno jsem si pamatoval.

Padly zmínky o nutnosti rekonstrukce městského koupaliště, o úpravě křižovatky na náměstí Svobody, výstavbě retenčních nádrží v Újezdci a o mnohém dalším. Vše se dělo v poklidu, až mně slyšenými jednotvárnými zpověďmi vedoucích výborů trochu padala víčka. Evidentně mně v sálu chyběl burácivý hlas pana krajského zastupitele pana Ing. L. Kryštofa, který, omluven, se dostavil na místo činů až s dvouhodinovým zpožděním. Jeho vystoupení vždy dodávají „šťávu“ takovým seancím.

Při vší úctě k paní inženýrce Válkové a jejím oprávněným připomínkám a dotazům, chtělo to v nastávající diskuzi prostě chlapa! Podle programu se problematiky rozpočtové sféry ujal slova pan místostarosta Ing. P. Vrána. A ten byl opět ve svém živlu. Svým asi dvacetiminutovým výkladem mně připomínal bzučícího čmeláka nad rozkvetlým jetelovým polem.

Do všeho strkal, a celkem se znalostí věci, sosáček. Samé příjmy a výdaje, nájmy a podnájmy, šetření, dotace. Svoje nesporně zasvěcené údaje doprovázel neustálou a živou gestikulací. Kdybych trpěl hluchotou, nedej Bože, tak by mně už jenom jeho „řeč“ rukou stačila k porozumění řešených problémů.

Po skončení jeho monologu k němu zamířilo z řad zastupitelů jen pár nevýrazných dotazů, opozičních ekonomů je v zastupitelstvu asi málo, pokud vůbec. Už už jsem se chtěl z křesílka zvednout, protože měly následovat poněkud nudné schvalovací procesy převodu pozemků, ty mě už tolik nelákaly. Ale k mému překvapení došlo u bodu č. 13, tedy u dotací sportovním aktivitám, i na moji „parketu“.

V našem městě existuje kromě soutěžně úspěšného tenisového oddílu Sokola i paralelně působící tenisový klub, ten s početným dětským zastoupením, který rovněž usiluje o finanční dotaci. Jeho přítomní zástupci dostali slovo a vytasili se s argumenty, podporujícími jejich žádost. Ty byly ovšem v diametrálním rozporu s postoji přítomného zástupce sokolské organizace.

Nastal, a celkem podle očekávání, dialog hluchých. I vedení radnice, potažmo všichni zastupitelé, se v těch chvílích zjevně názorově ocitali v nejistotě. Já sám jsem se tomuto bílému sportu závodně věnoval takřka padesát let. Citlivě jsem vnímal kromě tenisové hry i prostředí kluboven, chování rodičů a funkcionářů.

Nechci dělat arbitra dnes soupeřících stran, ale jednoznačně dávám za pravdu názorům legendárního Bjorna Borga, včera v tisku zveřejněných. Ten pravil: „To co se děje v současném tenisovém světě, zejména mezi funkcionáři a rodiči hráčů, to nemá obdoby. Jejich konání, často zákulisní, dostává tento nádherný sport do marasmu.

V rozhovoru s wimbledonským vítězem Patem Cashem pro americkou CNN se dále rozpovídal o tom, jak je šokován z dění na žákovské scéně v rodném Švédsku, kde objíždí turnaje s nejmladším synem Leem. „Když jezdíme po Švédsku, vídáme naprosto šílené rodiče. I za nás býval občas nějaký rodič trochu bláznivý, ale dnes? Jsem šokovaný," přiznal jedenáctinásobný grandslamový šampión.

„Asi je to tím, že v tenisu je spousta peněz. Někdy pak vidíte, že děti ani nechtějí moc hrát. Rodiče je často tlačí do něčeho, co samy děti nechtějí," pokračoval rodák ze Södertälje.

Zlatá slova, na zastupitelstvu by to odpoledne bezpochybně platila pro obě polemizující strany!

01.09. 2024 10:54:06
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 193822
Týden: 512
Dnes: 36
  přihlásit poslední změna: 21.06. 2016 10:13:13