Silvestr je za námi

Silvestr 2020 v našem městě

Očekávalo se, že se bude přes zostřené restrikce odehrávat spíše v komorním ladění. Už v podvečer se město vylidnilo, pokud se vůbec o nějakém větším počtu lidí v ulicích dá hovořit. Když už člověk někoho potkával, tak to byli většinou mladí, nejednou, žel, bez roušky. Mnozí z našich občanů přece ale jenom uposlechli doporučení, zákazů a raději se zdržovali ve svých domovech. Na Velké Javořině, přes nepovolení, se údajně shromáždilo několik tisíc sdružování chtivých občanů z obou stran hranice. Slováci svým počtem převládali.

Ostatně, samotný vrchol patří jim, a navíc mají němu daleko pohodlnější cestu. Kdo kdy stoupal z naší strany na Velkou Javořinu, ví svoje. Ale zpátky k Uherskému Brodu! Kdo ve srovnání s minulými léty nabýval dojmu, že noc bude za současné situace podstatně klidnější, mýlil se. Už po setmění to začalo bouchat na všech stranách. Série detonací o sobě dávaly vědět co chvíli. Člověk si v duchu říkal, nemohli jejich producenti počkat na půlnoc.

Ale víme, mladí neradi vyčkávají. Mezi explozemi sem tam do oblohy zamířilo i pár světlic, pravda, v minulých letech jich bylo daleko víc. Navíc k předpokládanému zklamání odpalovačů, padla na město mlha. A ne lecjaká, dala se krájet, tím pádem světelné efekty byly o poznání slabší. Zajímavé bylo, že s postupující tmou ohlušujících výbuchů spíše ubývalo. Asi si ostrostřelci říkali, přece jenom bude dobré šetřit střelivem. No a pak přišla půlnoc Dunělo to, až uši zaléhaly. Zvířata asi pocitově zažívala peklo a to nejenom venku.

Ptactvo v místním parku bylo zcela jistě strachy bez sebe. Na hodinách se tradičně odpočívaly poslední sekundy odcházejícího, kvůli koronaviru velmi pochmurného roku. Při přípitcích začaly o sebe cinkat skleničky, byla pronášena přání. Tradice jsou tradice. Ale to by nebyli Moravští Slováci, aby o sobě nedali vědět ještě výraznějším způsobem. V Horním Němčí, pár kilometrů od Brodu, byla odpálena nepovolená pyrotechnika, čehož výsledkem bylo 8 poškozených nemovitostí. Rozbitá okna, dveře, místy i praskliny v omítkách.

Dolní Němčí také o sobě dávalo vědět, ale přece jen ohleduplněji. V Záhorovicích zase vzplanul sklad místní zemědělské společnosti. Holt, na Slovácku bývá „živě“ i v chmurných časech. Silvestr je tedy za námi. Jak už výše naznačeno, půlnočních přípitků bylo jistě hodně, ale tentokrát se novoroční přání od minulých dob patrně trochu lišila. Slova zdraví a naděje do nastávajícího roku byla jistě mnohem více skloňována a s důrazem vyslovována. Kéž by konečně došlo v probíhající pandemii k příznivému obratu.

Není snad člověka, který by si to nepřál…

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182895
Týden: 888
Dnes: 14
  přihlásit poslední změna: 01.01. 2021 16:35:17