Seniorům

Senioři v době předvánoční

Takže důchodci dostanou k Vánocům příspěvek 5000 korun. Sotva je někdo, kdo by tento šlechetný čin nedokázal ocenit. Možná by někteří z nás důchodcům chtěli ještě něco navíc přidat, ale státní pokladna v těchto časech není bezedná. Nabízí se v této souvislosti otázka. Jak asi senioři s těmito penězi naloží? Odpověď by neměla být až tak obtížná, něco z obnosu dají svým potomků, zejména pak milovaným vnoučatům.

Na ně přirozeně nedají dopustit. Jiní senioři si k Vánocům koupí dárek, o kterém původně neuvažovali. Ovšem uvedená částka není až tak velká, takže s velkými nákupy asi nelze počítat. Navíc je tady i nebezpečí pohybu starších osob v místech očekávané nákupní horečky. Přesto ty slíbené korunky jistě potěší.

Ale nenamlouvejme si, že hmotné statky jsou tím nejdůležitějším. V současné přetěžké době by ještě větší potěchou měl být zájem společnosti o ty tisíce seniorů, kteří nejenom strádají nemocemi, ale i samotou. Mnoho z nich žije zcela odtrženě od běžného života. Takže podané ruce, obrazně řečeno, by mnohdy pomohly seniorům více, jak co nevidět předávaná peněžní částka.

Ano, je tady problém, střetávat se s důchodci v době koronakrize je svízelné a svým způsobem i rizikové. Domovy důchodců mají zákaz návštěv. Některé je zcela výjimečně povolují s komunikací přes skleněnou přepážku. To ale přirozeně není nejlepší řešení. Pak je tady možnost spojit s těmi dříve narozenými mobilem, ale i takový kontakt má svá nemalá úskalí.

Pravým dobrodiním by však mohlo být zprostředkované předávání drobných dárečků a malůvek, nejlépe vytvářených dětskou rukou. Už několik let také běží i aktivita jiného druhu. Jde o tzv. Ježíškova vnoučata, která jsou od roku 2017 projektem Českého rozhlasu a patří pod křídla Nadačního fondu. Tento projekt promyšleným způsobem plní přání seniorům, kteří přišli o zájem vlastní rodiny, nebo ji už nemají.

Jeho přičiněním tak vznikají v čase Vánoc nezřídka i nové “rodiny”. Tím vším se život seniorů mění k lepšímu jak po fyzické i psychické stránce. Vrací jim důvod těšit se na každý další den. Za uplynulé tři ročníky se podařilo díky dárcům - tedy Ježíškovým vnoučatům - splnit více než padesát tisíc přání seniorů v českých domovech důchodců, stacionářích a specializovaných centrech. Peníze či hmotné dárky dříve narozeným jsou tedy nesporně velice cennými počiny, které dobu Vánoc tradičním způsobem zkrášlí.

Ale tím úplně nejcennějším jsou lidská srdce bijící pro ty, co pocitem bezmoci a samotou trpí. Právě v tom je třeba spatřovat lidskost času blížících se vánočních svátků.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 183219
Týden: 1091
Dnes: 137
  přihlásit poslední změna: 28.11. 2020 08:06:42