Sbohem, Babí léto!

Sbohem"Babí léto!"

Je to jenom několik dnů, kdy jsme se doslova „koupali" v přílivu nečekaně teplých slunečních paprsků.

Slunce pálilo téměř jako v plném létě, příroda zmateně nevěděla, co si má myslet, dokonce ojediněle začínaly kvést některé stromy, které se asi mylně domnívaly, že už začíná jaro.

Vegetaci se tak nějak nechtělo uložit k pozvolnému spánku, lesy byly na tuto roční dobu nečekaně plné zeleně, i když přece se jen v jejich tváři poznenáhlu objevovala tradiční červeň a žluť.

Lidé chodili v tričku s krátkými rukávy, mnozí z nich ještě v kraťasech a nebylo ani výjimkou, že někteří, ani  bych je moc nenazýval otužilci, se odvážili dokonce vykoupat v přírodních nádržích.

A to, prosím, začátkem října!!!

Zamilované páry se za ruce vodili po parcích, mezi kterými obratně kličkovali na kolečkových bruslích děti, ale i dospělí.

Bezoblačná obloha po rozpuštění chladivé ranní mlhy, na nebi v odpoledních hodinách nanejvýš několik sympatických, zvolna proplouvajících drobných  mráčků.

Pastelově tmavě modré zabarvení Bílých Karpat, z jejichž vyšších poloh jsme mohli pozorovat Beskydy, „Pálavu" a snad i polovinu pohoří západního Slovenska, no mohli jsme si přát něco více za uvedených klimatických podmínek?

A ty západy slunce, Bože můj, jednou do ruda, jindy zase do žlutava, těžko popsatelná úžasná hra barev při pozvolném sklánění se slunečního kotouče za obzor. Je snad vůbec někdo, kdo by mohl odolat těmto nevšedním zážitkům?!

Když tak vidíme tuto nádheru, kterou hýřila v tuto dobu příroda, vybaví se nám možná básně J.V. Sládka, J.Vrchlického nebo J.Seiferta.

Původně se „Babím létem" rozumělo období s volně poletujícími pavučinovými vlákny, po kterých se pavouci na sklonku léta přemisťovali při hledání svých úkrytů, s čímž by asi dnešní zoologové plně nesouhlasili. V Americe mají pro podobně probíhající stav počasí název „Indiánské léto."

V přeneseném slova smyslu je pak „Babí léto" začátkem stáří, pro podobnost barvy pavučin se šedivými vlasy „dříve narozených."

Ale vraťme se k popisu přírody, prostě pohoda, kterou by na přelomu září a října čekal málokdo!

Téměř cize pak působí v těchto souvislostech strohé konstatování meteorologů, že jde u „Babího léta" o setrvalejší působení oblasti vysokého tlaku, tedy anticyklony, na našem území. Romanticky založený člověk by nejraději  tuto definici synoptické situace vynechal, tak nějak „kazí" celkový dojem toho, co jsme v uplynulých dnech prožili.

Snad nás také napadá, že si příroda chtěla vynahradit uvedenou krásou nevlídné počasí letošního léta.

Možné to je, příroda je nevyzpytatelná ve svém konání, ráda si pohrává s předpověďmi meteorologů a nedbá vždy názorů odborníků.

Ale vše musí jednou zákonitě skončit. Romantická procházka teplým v večerem v minulém týdnu a.... páteční probuzení do deště, prudké ochlazení, zachmuřená obloha a prohledávání šatníku s úmyslem, co vzít na sebe., aby člověk neprochladl.

Takový teplotní zlom málokdo čekal, ale co naděláme. Babí léto nám zdáli už jen mává, ...odchází.

Přicházejí dny povětšině pošmourné, často s deštěm, na Javořině se dokonce může dočasně objevit i poprašek sněhu. Ach ten zákonitý roční chod počasí...., byť letošním, nezvykle dlouhým „Babím létem" příjemně narušený.

Všimli jste si? Hodně padají žaludy, dlouho drží listí na stromech, pranostiky při daných úkazech naznačují, že prý přichází tuhá zima. Kdož ví, nechme se překvapit, možná si příroda znovu s námi pohraje!

A tak jen zbývá sladce vzpomínat na uplynulé rozzářené dny a týdny a doufat, že se „Babí léto"zase jednou vrátí.

A ono se vrátí, určitě se vrátí, jen si budeme muset, bohužel, přibližně ten rok počkat!

Jaromír Slavíček

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186835
Týden: 1243
Dnes: 31
  přihlásit poslední změna: 14.02. 2013 16:43:55