Půvaby řeky Olšavy

Za půvaby řeky Olšavy

Naše krásná země je bohatá na vodní toky, pravda, nejsou příliš velké, ale o to svými zajímavostmi přitažlivější.

Mnohé z nich jsou opěvovány a rovněž literárně zpracovány v četných uměleckých dílech.

Kdo by neznal Smetanovu Vltavu, anebo svými dějinnými událostmi proslulé toky Labe, Moravy, Sázavy, Svratky a mnoha dalších.

Menší řeky a říčky už tolik pozornosti nebudí, ale i ty mají svá tajemná zákoutí, poklidné zátočiny či naopak bystré peřeje, a jsou proto příležitostně vyhledávány ať už sportovci, rybáři či romanticky založenými jedinci.

A takovou menší řekou je i naše Olšava, raději Olšavěnka.

Začíná svoji životní pouť docela nenápadně, ostatně jako jiné řeky a říčky.

Protéká vesnicemi a vesničkami, ba i městy, lesíky, úrodnými poli, aby se u Kostelan napojila v tok větší, ve svoji sestru, řeku Moravu.

Seznamme se tedy s touto říčkou více!

pramen Olšavy

Po necelé hodince výstupu čarokrásnou jarní přírodou Bílých Karpat se ocitneme v místě rodící se Olšavy u jejího pramene.

Kolem něj se prostírá vitální mladá bučina. Zejména na jaře jsou listy okolních mladých buků svěží, měkké, oslňující svou zelení.

Pak už jenom zbývá upřít pohled k zemi. Spatříme, jak zpoza jílovité hlíny, překryté loňským listím, vytéká nepatrný pramínek vody.

Skvěje se vodou průzračně čistou, čistou jak jen podmínka života může být. Není divu, vždyť přichází na tento svět v kouzelném prostředí vonných lesů a lučin.

Symbolu tohoto téměř posvátného místa jsou si vědomi lidé, a tak okolí pramene Olšavy ztvárnili dle svých nejlepších představ.

Prameniště je podchyceno dvěma na plocho ležícími masivními pískovcovými kameny.

Na nich je návštěvníkům kruhovým znakem, původně jen na stromě upevněném, dáváno na vědomí, že právě v tom místě vyvěrá voděnka, která bude dlouhé desítky kilometrů protékat východním Slováckem.

Více se lze dočíst v publikaci „Půvaby řeky Olšavy“.

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187693
Týden: 1031
Dnes: 39
  přihlásit poslední změna: 16.11. 2022 09:06:47