Prostě voda neodtékala

Ucpaný kuchyňský odpad

Člověk by řekl, banalita. Do potrubí se dostala přes existující sítko nějaká nečistota, patrně zbytky jídla, zeleniny a tak. Řekl jsem si, použiji jako obyčejně zvon, trochu zatlačím a bude všechno v pořídku. Ale ouha - zvon nezabral. A tak přišly na řadu „babské“ rady. Doporučuje se soda s octem. Poctivě jsem do odtokového otvoru nasypal sodu, krátce nato přidal ocet, a nastala očekávaná bouřlivá pěnící reakce.

O pár minut později vše ještě doplnil hrnkem vřelé vody. A mnul si ruce. Jenže, zase nic! Voda neodtékala. Začal jsem tušit velký problém. V obchodě zakoupil Krtek na čistění potrubí. Vypotřeboval jsem celou jeho sadu za 80 korun. Potrubí však i nadále odolávalo. Další prostředek tedy musel přijít na řadu. No přece protahovací pero.

Pětimetrové v Kovomatu neměli, naštěstí kamarád zapůjčil. Hodiny a hodiny, samozřejmě s přestávkami, jsem se snažil spirálou proniknout potrubím. Tři metry šly, ale dál ani ň. Bezmocně jsem rozhodil ruce. Nezbývalo, než zajít k panu Wiedermanovi, který je majitelem firmy Vodo – topo, a požádat ho o pomoc.

Byl ale pátek, a tak jsem musel podle jeho informace počkat do pondělka. Byl jsem velmi mile překvapen, že již v osm hodin ráno toho dne se v mých dveřích objevili dva muži s kufříkovým nářadím. Jednalo se o REMS Cobra 22, přístroj na elektrické čistění potrubí. Jinak řečeno, jde o rychlootáčivé zařízení s dělenými spirálami pro pracovní délku do 100 m.

Muži se bez okolků pustili se do práce. Spirála v potrubí hlučně rotovala, a tak jsem si říkal, za pár vteřin bude všechno v pohodě. Ale kdepak, téměř celou hodinu se bez účinku „zavrtávala“ do potrubí. A zase pořád nic. Jako kdyby byla trubka ucpána betonovou zátkou.

Obsluhující muž, jmenovitě pan Sába, se posunováním rotující spirály nadřel jak horník při rubání uhlí. Vysilující práce. Já jenom přihlížel a držel palce. Kladl si otázku, co jenom mohlo odpad ucpat? Vždyť jsem byl tak pečlivý. Konečně spirála potrubím projela.

Ulevilo se mně. Kupodivu stejně náročné, bylo zpětné z potrubí vysouvání spirály, asi se někde zasekla. Ale i to se po čase podařilo. Bez pomoci jiných bych se tekoucí vody, respektive jejího odchodu nedočkal.

Patří tedy můj velký vděk uvedené firmě. Ochotným a pracovitým lidem. Takových si člověk musí vážit!

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182915
Týden: 908
Dnes: 34
  přihlásit poslední změna: 16.01. 2020 08:08:08