Přednáška o léčivkách v Nivnici -13.4 – pátek!!!
S obavou jsem vyhlížel tento probouzející se den. A opravdu, venku mlha, že jsem neviděl ani na ptačí budku, kterou mám v zahradě.
„No běda, to dopadne s přednáškou a cestou na ni," pomyslel jsem si
Leč oblekl jsem se a vyrazil k Charitě, kde mě již očekával mladý pan Vojtěch Houšť, syn ředitele Charity, s krásným červeným autem.
Mlha se mezitím už rozpustila a slunce jarně poeticky ozářilo nivu mezi Uherským Brodem a Nivnicí.
Po cestě do místa určení jsme se bavili o sportu a o možném získání jednoduchých, dnes již nepoužívaných projektorů darem od škol.
Bylo by to výhodné pro realizaci dalších přednášek, neboť by se do budoucna nemusel na charitní domy převážet dataprojektor s obsluhou..
V Nivnici jsme byli tradičně mile přivítáni paní ředitelkou uvedeného zařízení, načež jsem bez vyzvání usedl do krásného křesla, vystlaného ovčím rounem.
V místnosti u počítače cílevědomě pracovala paní Bc. Jana Hrdinová, která ale příchozí návštěvě nevěnovala větší pozornost.
Tradičně jsem se tedy ujal slova já a zhodnotil probíhající počasí, přičemž jsem si postěžoval na trvající suché období.
Do řídícího velínu mezitím přišla paní Lenka Ježková a jedna starší seniorka, která konstatovala, že mě poznává, i když mě nevidí. Pro jistotu jsem se očichal, ale nic podezřelého jsem nezjistil.
No, ale pak již bylo nutno vystoupat do projekční místnosti, kde byl panem Vojtěchem již připraven dataprojektor k použití.
Přivítal jsem se s přítomnými seniory a sdělil jim, proč jsem mezi ně přišel. Pokyvovali hlavou, jako že souhlasí s mým příchodem.
V nastávající hodině jsem dříve narozeným představil asi tucet nejznámějších léčivých rostlin s mými neumělými doprovodnými veršíky.
Uvedl jsem jejich léčivé vlastnosti, i když jsem zcela nevěřil tomu co jsem uváděl.
Naznačil jsem, že téměř všechny mnou uváděné bylinky jsou součástí oblíbené Becherovky. Odpovědí mně bylo mávnutí rukou s tím, že slivovice je lepší.
Věk 92 roků paní, která to tvrdila, svědčí, že měla asi pravdu!
U popisovaných kopřiv jedna ze seniorek provokativně, na moje temeno se dívaje, prohodila, že se odvar této byliny používá i na růst vlasů. Její poznámku jsem musel sžíravě okomentovat, nedalo se jinak.
Koncem přednášky se naše diskuze stočila i na ptactvo. I představil jsem přítomným seniorům obrazem i slovem řadu našich pěvců, sýkorek, pěnkav, dlasků, koncem výkladu dokonce i místostarostu Uherského Brodu.
Na všeobecné přání pan Vojtěch vylovil z jedné mé prezentace i hlasové projevy slavíka, čímž jsem se přítomným představil v lepším světle a podstatně i ostatním vylepšil náladu.
V závěru mého představení jsem naslouchajícím nastínil některá všeobecná doporučení pro vylepšení zdravotního stavu, leč naproti mně sedící řečná seniorka pravila, že „proti věku není léku" a uvedla mě touto poznámkou do skleslého stavu.
Vše s úsměvem sledovala paní Lenka Ježková a zásobovala nás všechny kávou a dortíkovou roládou.
Po obřadném rozloučení s čekajícími na oběd jsem se sesunul opět do ředitelské místností s přítomnou paní abatyší a prací zaujatou Bc. Janou Hrdinovou.
Bavili jsme se o řezu broskvoní, u kterých jsem se pokusil ze sebe udělat odborníka.
Ale to už přicházel pan Vojtěch s nabídkou mého odvozu do Brodu.
Cesta zpět proběhla bez komplikací, řidič mně zastavil na přání na Moravské ulici právě v místě, kde strážníci dávali komusi dýchat do balónku.
Celkově tedy konstatuji úspěšně ukončenou akci s dovětkem, že třináctka nemusí být vždy dnem obávaným...
Jaromír Slavíček