Patálie s holterem

Holter

Co to je?

No, přece přístroj na monitorování krevního tlaku v průběhu 24 hodin. Toliko definice. Skládá se z manžety a tlak registrujícího přístroje. Co z toho? No, člověk ho někdy potřebuje. A to v době, kdy jeho krevní tlak začne dělat neplechu. Prostě je vyšší, než by měl být. Hranicí je obvykle hodnota 140 na 90.

Je-li tato překročena při běžném měření, je vhodné si holter o zažádat, případně je mu přímo doporučen. Většinou v případě, že dochází k tzv. syndromu bílého pláště.

O co, prosím, kráčí? Jde o psychikou ovlivněný děj, kdy se u lékaře naměří vyšší krevní tlak, než tomu bývá v domácím prostředí. Už jenom pobyt v ordinaci bývá u někoho stresující a tělo, ať už chceme či ne, na tuto okolnost reaguje navýšením krevního tlaku. Pak tedy přichází na řadu využití zmíněného holteru.

Sestra nasune manžetu na paži, připne ji k přístroji, ten se zavěsí na popruh, no a může se odejít domů. Vše v pohodě, ovšem jen do okamžiku, kdy se manžeta začne automaticky nafukovat a přístroj v tu chvíli začne odečítat hodnotu tlaku. V uvedené chvíli se má člověk zastavit, nemluvit a počkat, až se vzduch z manžety zase vypustí.

A to se opakuje každých 15 minut. Nepříjemné...

S někým mluvíte a z ničeho nic se začne manžeta plnit vzduchem se zřetelným zvukovým doprovodem. Vám naslouchající překvapeně pozvedne obočí, vy mu akorát stačíte říct: „Promiňte, musím mlčet, jsem měřen!“ Dost trapné. Zejména když přístroj začne být aktivní při placení v samoobsluze.

Anebo v jednání na úřadě.Trapas na druhou.

A v autě při nahozené na semaforu zelené? Raději nemyslet...

Nejhorší jsou ale noci. Člověk po uložení se do lůžka upadá do sladké dřímoty, když se v tu chvíli manžeta začne plnit.

Citlivý jedinec se přirozeně bleskově probouzí a přinejmenším v duchu otráveně na adresu holteru pronáší neuctivá slova. A tak se to opakuje celou noc. Nevyspání je toho důsledkem.

Nezbývá si v ty okamžiky než si toužebně přát, aby ten obtěžující dvaceti čtyřhodinový cyklus konečně skončil. Pak teprve nastává úleva, člověk se může doma konečně osprchovat.

Ale ještě předtím čeká na verdikt lékaře, který grafický záznam přístroje analyzuje. A pak? Prášky na tlak? Slabší či silnější? Otázka za otázkou. Ale lepší je řešení teď, než mít nemalé problémy v budoucnosti.

Ty mohou být fatální!

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182209
Týden: 514
Dnes: 81
  přihlásit poslední změna: 20.07. 2019 07:43:21