Moji starostové

Všichni moji starostové

Každému učiteli, mě nevyjímaje, se po určité době stane, že mu jeho žáci, tak říkajíc, významově přerostou přes hlavu. Kdyby jenom akademickými tituly inženýr, doktor atd. Někteří vyrůstají ještě výše svými nabytými pravomocemi.

Ano, mám na mysli ty, co šéfují svým obcím, jinými slovy, stali se starosty. I takové jsem v jejich mladistvém věku učíval, a nyní, abych při setkání s nimi sundával klobouk jako první. Říkám to s nadsázkou, i nadále se oni, až na výjimky, uklánějí dříve nežli já.

Tak, a kteří jsou to jmenovitě? Anebo jmenovitě raději néé, co kdyby nebyli dobře naložení?

Začněme třeba starostou jedné menší obce! Je téměř o hlavu vyšší nežli já, budiž, je mu shůry dáno! Nejednou ho vídávám v kroji, navíc občas píše i blogy, získanou karmou je docela úspěšný. Je hovorný, ale tato vlastnost je při výkonu funkce starosty přece žádoucí, tak co.

Příležitostně se mně omlouvá za svůj dřívější prospěch na škole, ale ten přece trestuhodný nebyl, takže k amnestii není sebemenší důvod. Dalšího starostu jsem vloni potkal před masnou. Patrně vegetariánem není. Bleskově jsme se poznali a navzájem prohodili několik přátelských vět. Vede svoji obci, zdá se, dobře, nedávno v ní otevírali zrenovované náměstí.

A nyní k dalšímu známému starostovi! Ten je naopak postavou o něco menší nežli já. Ke mně se chová velmi korektně, v pracovních sezeních má vytříbený, neagresivní slovní projev. Je na něj úctyhodný pohled při slavnostních příležitostech, kdy se mu na hrudi skvěje znak města. Jenom by mohl být, možná se mýlím, trochu ve svém konání průbojnější.

Ale i starostky mám ve své záznamníku. Jedna z nich šéfuje poměrně malé obci. Tu jsem ale neučil, pouze její hezkou dceru, která je v současnosti již lékařkou. Tedy postavením zase nade mnou. Ach Bože!

Další starostka nedávno o svoji funkci přišla. Dělala na mě dojem velmi operativní ženy, podobně jako její dcera na gymnáziu.S tou jsem se jednou ve výukové hodině utkal ohledně užívání insekticidů v jihovýchodní Asií. Tenkrát naše pře skončila nerozhodně. Dnes je inženýrkou chemie. Hmm!

No, a jednoho starostu si nechávám úplně nakonec. On už vlastně starostou není, povýšil do nadoblačných sfér, které se klenou nad naší republikou. Prý jsem ho kdysi učil zeměpis.No, nevím kolik mých informací si zapamatoval.

Snad dost, ve výkonu své funkce by je mohl občas uplatnit! Neviděl jsem ho celá léta, až teprve při Slavnostech vína v Uherském Hradišti. Tehdy vybočil z průvodu krojovaných své obce a hrnul se ke mně. Já byl v rozpacích, nevěděl jsem, jaký titul mu mám přiřadit. Oslovil jsem ho tím skoro nejvyšším.

Odmítavě mávl rukou. Zvláštní situace. Takže starostů a starostek mám v evidenci poměrně dost. Stejně tak místostarostů. Jeden z nich je prý hodně náročným nadřízeným. Možná až příliš…

Z výše uvedených známostí bych měl mít radost. Akorát, že jejich tituly nejsou na rozdíl od akademických zpravidla tituly doživotními.

Takže radost mohu mít taktéž asi jenom dočasnou!

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186835
Týden: 1243
Dnes: 31
  přihlásit poslední změna: 03.02. 2016 19:43:22