Léčivé houby

Léčivé houby

I laická veřejnost je docela dobře informována o léčivých rostlinách. Sem tam rovněž proskočí tiskem zpráva, že i houby, kromě svých kulinářských vlastností, mají léčivé účinky.

Mnozí třeba přišli na chuť exotické houbě shi-take, která je k dostání v prodejnách zdravé výživy, případně si ji někteří zájemci pěstují  třeba na pilinách i doma, a která má údajně i protirakovinné účinky.

Z našich hub se uvádí mnohostranné pozitivní léčivé účinky hlívy ústřičné, zasvěcenější vědí i o protialergickém působení žampionů anebo o snižování hladiny krevného cukru čirůvkou fialovou.

I u řady dalších našich hub se prokazuje jejich kladné působení, například při optimalizaci lidské imunity, snižování krevního tlaku a podobně.

Tak trochu stranou stojí další naše houby, jako jsou například dřevokazné outkovka pestrá a zejména pak lesklokorka lesklá.

První z nich není až tak vzácná v našich lesích. Má velmi tvrdou, talířovitou plodnici, střechovitě uspořádanou, kterou zpravidla nalezneme bočně přirostlou na pařezech listnatých stromů. Je barevně proužkovaná, nejčastěji s okrovými, hnědými i fialovými lesklými páskami.V anglickém jazyce se její vzhled trefně nazývá „krocaním ocasem".

V syrovém stavu je její dřevnatá konzistence samozřejmě nepoživatelná, ale v podobě výluhů je účinná proti celé řadě chorob anebo alespoň v jejich prevenci. Tato houba harmonizuje náš imunitní systém, brání játra před toxickými vlivy a dokáže vyladit mnohé další funkce lidského organismu.

Skutečným unikátem v našich lesích je však již zmíněná lesklokorka lesklá, která má své dřevnaté plodnice jako kdyby nalakované oranžovým, později hnědavým lakem. Svým leskem, ale i zabarvením působí velmi pěkně vizuálně a často je spíše přinášena do našich domácností jako svérázná okrasa, která vydrží po vysušení velmi dlouho v původním tvaru.

Co se týče jejího využití, Číňané ji dávali v době svých císařů jejími léčivými účinky na první místo mezi mnoha sty jinými přírodními prostředky a měla u nich doslova posvátný, magický ráz.

Císař Liu či vyhlásil na počest lesklokorky amnestii a nechal složit „Píseň o lesklokorce", která symbolizuje "ctnost a synovskou poslušnost", je jako "malba štěstí a vzácnosti", "prodlužuje život a zdobí místo kde roste", a "září jako měsíc a hvězdy na nebi".

Podle dnešních odborných posudků velmi významně posiluje imunitu, působí protialergicky, protivirově, snižuje krevní tlak, krevní cukr, cholesterol a pod.

Je až k  neuvěření, že její výtrusný prach se vyvažuje dodnes na Dálném východě zlatem.

U nás roste poměrně zřídka, a to v teplejších oblastech republiky, ale dá se nalézt při trošce štěstí i v našem regionu na pařezech stromů dubohabrových lesů.

V poslední době je nabízena i u nás ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, byla dokonce zakomponována do kávových směsí, ale kuriózně třeba i do mýdel.

Je třeba ovšem závěrem dodat, že obě uvedené dřevokazné houby nejsou zázračným všelékem, na druhé straně mohou však v řadě případů zmírnit fyzické i psychické potíže a doplňovat tak přírodní cestou klasickou léčbu.

Jaromír Slavíček


16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173896
Týden: 624
Dnes: 68
  přihlásit poslední změna: 14.02. 2013 16:24:13