Křest knihy

Křest nové knihy paní Aleny Bartošíkové

Jméno spisovatelky Aleny Bartošíkové je široké veřejnosti, a to nejenom uherskobrodské, velmi dobře známé. V průběhu svého života vydala celou řadu vysoce čtenáři oblíbených knih a byla mnohokrát oceněna v řadě literárních soutěží. Nikoho tedy nemohlo překvapit, že jejím záměrem bylo vydat svoji šestnáctou publikaci, tentokrát pod názvem Sportovní legendy Slovácka a Zlínska.

Křest knihy se uskutečnil v pátečním podvečeru v Galerii DK v Panském domě, v čase, kdy se ulice i náměstí našeho města již oděly do kouzelné předvánoční atmosféry. Tatáž byla znatelná i při křestu výše uvedené knihy.

V prostorách galerie se tísnila více jak stovka návštěvníků všech věkových kategorií, zvědavých na průběh slavnostního aktu. Po úvodních slovech paní Mgr. Věry Lovecké započal ceremoniál působivým vystoupením Dětské cimbálové muziky Šablička pod vedením pana Lubomíra Valečky. Se životopisem paní Aleny Bartošíkové nás seznámil moderátor pořadu, pan Jaroslav Mikulík.

Vyzvedl v něm osobnost ženy, která dlouhá léta svou spisovatelskou erudicí proslavuje náš slovácký kraj. V minulosti spolupracovala 10 let s dětským časopisem ABC. Psala hlavně povídky z prostředí železnice, pohádky inspirované regionální historií, ale spolupracovala i s časopisy Český dialog, Vídeňskými novinami a s magazínem Kulturbund Weinviertel.

Publikuje v národopisném a vlastivědném časopisu Malovaný kraj, od roku 1989 je členkou jeho redakční rady. V září roku 2000 se zúčastnila festivalu pro děti Jičín - Město pohádek, kde vyprávěla Večerníčky pro děti. Po výčtu těchto mimořádných literárních aktivit pak došlo na prezentaci knihy v podobě citací životního běhu jednotlivých sportovních velikánů, některých i fyzicky přítomných.

Pravda, mnohým z nich již prokvétají stříbrné nitky ve vlasech, někteří jiní, žel, již nebyli mezi námi, to jim však v žádném případě neubíralo na mimořádných sportovních úspěších, kterými proslavili celou naší republiku. Nejedni z nich byli a jsou našimi idoly. Vždyť mnozí z nás si jistě vzpomínají na skvělé výkony brankáře Jiřího Králíka v dresu České republiky, stejně jako na příkladnou reprezentaci dalších našich hokejistů Miroslava Gureně, anebo tragicky zesnulého Karla Rachůnka.

Stejně je třeba vzpomenout světových úspěchů lyžařek Olgy Křížové či Šárky Pančochové. Kdo by si rovněž nevzpomněl na olympijskou vítězku, oštěpařku Danu Zátopkovou? Slova uznání se však dostávalo i zesnulému představiteli horolezectví, atletce, světově uznávaným střelcům, cyklistovi či výkonnostnímu vodáku.

Charakteristiky tuctu uváděných sportovců však neměly pouze věcný ráz, přibližovaly i jejich prosté lidské vlastnosti. A to všechno paní Alena Bartošíková dokázala ve svém díle dovedně skloubit. Nebylo tak divu, že každé zveřejňované jméno sportovce sklízelo zasloužený potlesk všech přítomných.

Celý slavnostní program, ukončený křestem knihy panem Patrikem Kunčarem, starostou města, se stal nejenom oslavou nejen našich vynikajících sportovců, ale i literárního umění paní Aleny Bartošíkové.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182909
Týden: 902
Dnes: 28
  přihlásit poslední změna: 11.12. 2017 07:32:39