Kometa a pověry

Kometa NEOWISE

Tak se nám znovu po čase na obloze zjevila kometa. A ne jenom taková běžná. Je doslova ozdobou noční oblohy, a tedy máme důvod k pokochání se jejím vzhledem. Ale někteří lidé znejistěli. Něco se stane, možná přijde nějaká pohroma. Vždyť nebeské vlasatice byly od dávnověku považovány za posly špatných zpráv.

Je tedy jejich neblahá pověst zasloužená? Asi ne, jen málokdo by v současné době zářivé kosmické těleso s ohonem považoval za předzvěst nějaké mimořádné události. Tak proč tento povědomý strach z komet je zakódován v myslích nejednoho z nás? Pro vysvětlení obav je třeba zalistovat historií. V roce 1618 byla spatřena na nočním nebi zářící kometa. „To nemůže věštit nic dobrého,“ lidem tehdy zatrnulo v duši.

Tenkrát se hvězdopravci ale nemýlili. Roku 1618 propukl jeden z nejhorších konfliktů v dějinách novověké Evropy – třicetiletá válka. V důsledku zuřivých bojů zahynulo až třicet procent Evropanů. Mělo však uvedené tragické dění skutečně souvislost s kometou? Lidé tomu věřili, domnívali se, že přílet tajemné poutnice zvěstuje smrt panovníka, války či přírodní katastrofy.

Stalo se tak například v roce 44 př. n. l., kdy byl v římském senátu zavražděn proslulý Julius Caesar (100 – 44 př. n. l.). Kdybychom dále zapátrali v dějinách, určitě bychom našli k objevení se komety na noční obloze další nějakou neblahou událost. Zavinil třeba dopad komety vyhynutí dinosaurů? Dinosauři neměli v druhohor rovnocenného soupeře, netušili však, že jejich zhouba se co nevidět snese z nebe.

Na matičku Zemi se v té době řítila smrt v jasně zářícím hávu. S nemilosrdným svistem prolétávala atmosférou, dopadla na Zemi a éra veleještěrů skončila. Takže příčinná souvislost mezi kometami a závažnými událostmi existuje? Sotva, protože k dějinným zlomům docházelo i v letech, kdy po nebeských vlasaticích nebylo v blízkosti naší Země ani památky.

A tak obavy dejme stranou, využijme naopak vzácné příležitosti ke sledování současné komety! Je možné ji nyní vypozorovat kolem půlnoci nízko nad severním obzorem, přičemž ji neruší svit Měsíce. Kometa se sune ze souhvězdí Rysa do Velké medvědice, kde bude viditelná i v průběhu příštího týdne pod útvarem známým jako Velký vůz.

Ve čtvrtek 23. července proletí nejblíže k Zemi na vzdálenost přibližně 1 astronomické jednotky, tedy stejné vzdálenosti, která dělí naši Zemi od Slunce. Nenechejme si tedy tento pozoruhodný nebeský úkaz ujít!

Kdo ví, kdy se zase bude v takové míře opakovat….

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173836
Týden: 564
Dnes: 8
  přihlásit poslední změna: 16.07. 2020 16:59:42