Kdo neviděl, neuvěří...

Kdo neviděl, neuvěří...

Letos je to, jak jistě tušíte, s houbami špatné. Vlivem klimaticky nepříznivých podmínek, kdy se v průběhu roku střídala období sucha s obdobím chladu, jsme viděli košíků plných hub poměrně málo.

Kdo však v těchto víkendových dnech dal přednost před jinými aktivitami prvních podzimních dnů výstavě hub na Salaši „U Mlýna," tak rozhodně nelitoval.

V rozsáhlé klenuté místnosti, opředené mohutným trámovím, se na stolech s bílými ubrusy rozprostíral doslova houbařský ráj. V bílých miskách, záměrně vystlanými zelenými, červenými a černými podkladovými papíry, které tímto způsobem naznačovaly poživatelnost, obezřetnost, respektive jedovatost předkládaných ukázek, se našim očím nabízel pohled na cca 120 známých i neznámých druhů hub.

Člověku se okamžitě vbízela myšlenka, jak je možné za výše uvedených podmínek nasbírat tolik, často unikátních druhů hub? To všechno roste v těchto dnech v našich lesích?

Odpověď pana Polčáka z Přerova, profesionálního znalce hub, tedy mykologa, byla jednoznačná. Ano, i za těchto nepříznivých podmínek houby rostou, jenom je třeba se pozorně při pochůzkách lesními zákoutími dívat a mít patřičné poznatky o světě těchto, tak trochu záhadných organismů.

Chodil jsem od jednoho vzorku ke druhému a obdivoval, tu krásu, tu tvarovou rozmanitost předkládaných zástupců říše hub, na jiných místech jsem zase s opatrností bral do rukou houby, které by mohly lidskému zdraví po požití značně ublížit.

Oku se nabízely mnohé druhy pravých hřibů, konkrétně pak  hřibu smrkového, peprného, hnědého, dále pak ukázky suchohřibů, kozáků, klouzků a ovšem i známých holubinek, včetně mírně jedovaté, červeně zbarvené holubinky vrhavky.

Nelze v popisu viděného samozřejmě opomenout naše muchomůrky. Člověk tak na vlastní oči uviděl „vraha" našich lesů – muchomůrku zelenou, obdobně působící muchomůrku jízlivou, o něco méně nebezpečnou muchomůrku citronovou, i když se všem těmto uvedeným „zloduchům" marně snažila svou jedovatostí konkurovat třepenitka svazčitá. Naštěstí hned vedle nastavovala našim pohledům svoji přívětivější tvář sympatická muchomůrka růžovka, zvaná též „masák" a muchomůrka šedivka.

Svým žlutavým nádechem se rovněž chtěla přítomným divákům pochlubit kuřátka horská, ale v této barvě prohrávala jasně na body se sírovcem žlutooranžovým. V soutěži malebnosti dále bodoval svými trsnatými, žlutými výrůstky nevelký krásnorůžek lepkavý a jako kdyby hnědavým lakem pokrytá léčivá lesklokorka lesklá.

Pozadu svým vzhledem však nechtěl zůstat ani troudnatec pásovaný. Vítězem v tomto souboji krásy se stala i podle pořadatelů zcela oprávněně muchomůrka červená, známá z pohádek pro děti. Nejeví až tak velkou jedovatost, má prý ale halucinogenní účinky, čehož v minulosti nejednou využívali sibiřští šamani.

V kategorií vzácnějších hub soupeřily mezi sebou slizečka ocáskatá, u které její třeň skutečně přechází v podzemní vřetenovitý útvar, připomínající ocásek, dále pak hřib kaštanový s dutým třeněm a bělolanýž, který však po čase dával svojí „vůní" nelibost nad vývojem probíhající soutěže.

Bylo by nefér nevzpomenout při této příležitosti řadu dalších účastníků tohoto houbařského klání, jako byli např. hvězdovky, bedly, kukmáci, ryzce, březovníci, a mnoho a mnoho dalších, z nichž každý se chtěl předvést svému okolí v co nejlepším světle.

Byla to prostě „pastva" pro oči návštěvníků, a člověk jenom mohl zalitovat, že tuto přehlídku rozmanitosti naší přírody nevidí ve větším počtu mládež, tedy ti, co se vzdělávají v našich školách.

Ředitelé a učitelé našich výchovných ústavů jistě vědí, že žádný dataprojektor, žádná interaktivní tabule nenahradí pohled na realitu, na možnost si doslova sáhnou na klenoty naší přírody, v podobě úrody našich luhů a hájů.

Škoda, přeškoda, že tyto výstavy se více neprosazují v našich městech i vesnicích, neboť jejich prostřednictvím by se zejména právě uvedená mládež daleko více vztahově přiblížila naší velebné přírodě.

Odcházel jsem cyklostezkou ze Salaše, obklopené lesními masivy a prozářené teplými slunečními paprsky"babího léta", s příjemnými zážitky, které bych přál všem ostatním návštěvníkům tohoto kouzelného kraje.!

Jaromír Slavíček

16.03. 2024 09:13:07
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 173828
Týden: 604
Dnes: 180
  přihlásit poslední změna: 26.09. 2011 15:20:43