Je slušností odpovědět

Slušnost odpovědět

Jak to myslím? No, jsme-li někým slovně otázáni, tak je slušností odpovědět. Problémy ovšem občas nastávají, pokud komunikujeme jinou formou. Když člověk někomu pošle e-mail s dotazem, tak se předpokládá, že mu bude záhy odpovězeno. Většinou obratem. Ale co je to obratem? Za hodinu, tentýž den, do zítřku, později asi už ne. Důvody mohou být různé. Nemoc příjemce e-mailu, jeho pracovní zaneprázdnění, nepřítomnost v bydlišti atd.

Tato zdůvodnění jsou jistě oprávněná, ale někdy opožděná nebo žádná odpověď bývají důvodem k zamyšlení. Urazil jsem e-mailem dotyčného, nebo mě považuje za nehodného odpovědi z jiných příčin, třeba z důvodu prostého nezájmu?

Opět otázka.

Je zajímavé, jak se také chovají, co se týká odpovědí, muži a ženy. Ženy si na rozdíl od slovního kontaktu většinou dávají s odpovědí na čas. Možná je to tím, že daleko více pracují s mobilem než s počítačem.

Počítač je pro ně nejednou obtěžujícím, technicky náročnějším zařízením. To může být jednou z příčin jejich opožděných odpovědí. Jsou však i výjimky, které potvrzují pravidlo. Taková přání ženám ke svátku nebo narozením obyčejně na odpověď dlouho nečekají. Odpovědi žen bývají také obsáhlejší, u mužů jsou spíše skoupé, ale zase s řadou výjimek.

Zajímavé je i věkové složení „odpovídačů“. Starší příjemci e-mailů odpovídají ochotněji a také pravidelněji, považuji to zcela oprávněně za slušnost. Hbitěji též odpovídají vzdělanější lidé. Co tedy říct na závěr? V každém případě odpovědět je, pokud tomu nebrání závažnější okolnosti, věcí slušnosti. A to dokonce i v případě že e-mail nebyl zakončen otazníkem.

Někdy totiž zasílaný materiál sám o sobě vybízí k odpovědi. Myslím, že známý propagátor etiky Guth – Jarkovský by ve svých publikacích s mým názorem souhlasil.

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187690
Týden: 1028
Dnes: 36
  přihlásit poslední změna: 16.02. 2021 08:24:25