Jaká bude zima?

Tak jaká bude vlastně zima?

Kdo z nás by nepřemýšlel o blížící se zimě. Dokončujeme úklid v našich zahradách, hrabeme listí, přikrýváme růže, obměňujeme naše šatníky teplým oblečením a snad už i přemýšlíme o posypových materiálech a nářadí na úklid sněhu.

Ale bude vlastně nastupující zima „stát" za to? Vždyť ta poslední zimní období nebyla  svými nízkými teplotami až tak  krutá.

Meteorologové jsou ve svých předpovědích tradičně skoupí. Dobře vědí, že předpovídat počasí na delší období je velmi ošemetné i při využívání moderních prognostických metod.

A tak nezbývá, než se opřít o zkušenosti našich předků, snad nejlépe vyjádřených mnoha lidovými pranostikami.

No ale tady vyvstává problém. Mnohé pranostiky si doslova svými průpovídkami protiřečí!

Jedna z pranostik například tvrdí, že zůstává-li listí na sv. Martina dlouho na stromech, tak má přijít dlouhá a krutá zima. Což o to, listí je na stromech, alespoň na některých ještě poměrně hodně, takže bych si měl pořídit teplejší kabát?

Jiná, známější pranostika, souhlasně předpovídá, že přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí, tak tedy by se měla očekávat patrně veliká chladna. No ale on zdaleka nepřijel, něco ho asi zdrželo, tak nevím, zima bude přece jenom mírnější, jestli tu pranostiku dobře chápu.

A co si myslet o pranostice, která  tvrdí, že když se husa na ledě na sv. Martina houpá, po vánočních svátcích se ve vodě koupá. Na ledě se, pokud jsem se dobře díval, nic takového nehoupalo, takže asi by neměly být  Vánoce bílé! To by ale byla jistě velká škoda.

Sníh k Vánocům prostě patří, tak jako hvězdy k noční jasné obloze....

Nebo z jiného „soudku" pranostik Prý při jižních větrech lze rovněž usuzovat na mírnou zimu. Celé uplynulé týdny krásného babího léta vál sice vítr jižní směrů, ale jako na „potvoru" se na Martina změnil na severní, takže z toho usuzuji, že zima bude mrazivá.

Člověk prostě neví, komu věřit, pranostikám tedy ne, meteorologům rovněž ne, tak čemu, proboha?

Asi bude nejlepší usuzovat na počasí v příštích měsících, berte to ale ironicky, podle husí pečínky, ano vidíte dobře, podle husí pečínky.

Na svatého Martina, nejlepší je husina, hovoří totiž přísloví.

Na vysvětlenou je nutno v této souvislosti podotknout, že při martinském obědě dostával kdysi nejmladší pomocník hospodáře husí křídlo, starší pomocník stehno a hospodář si ponechal kobylku, tedy maso na hrudní části kosti. Pak prý platilo: je-li kobylka hnědá, bude málo sněhu a holomrazy, je-li bílá, bude sněhu hodně...

Ale už tehdy dávno jakýsi tvůrce kalendáře okomentoval výše uvedené doporučení následovně: pozorování martinské husy jest jedno ničemné aneb raději pověrečné.

Asi bude třeba upřesňovat výhled na počasí letošní zimy podle blížících se kateřinských pranostik a posuzovat tyto obdobně opatrně jako „martinské." Berme lidové pranostiky spíše jako projev krásné lidové tvořivosti.

Jedno je ale jisté, zima bude pestrá ve svých povětrnostních projevech, takže i ti, co mají opačné názory na charakter letošní zimy, budou mít pravdu. Že bych ji měl i já?

Jaromír Slavíček

01.09. 2024 10:54:06
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 192267
Týden: 474
Dnes: 10
  přihlásit poslední změna: 13.11. 2011 06:44:03