Dřevorubecká show

Dřevorubecká show

Bílé Karpaty měly v těchto dnech svátek.

Na jejich úpatí, konkrétně v Uherském Brodu, probíhaly Bílokarpatské slavnosti prostoupené řadou hudebních i jiných uměleckých vystoupení. Masarykovo náměstí oživil jarmark, zahradu Panského domu Selský dvůr, občanům se předvedli se svými miláčky m. j. i kynologové. Originálním přestavením se pak stala dřevorubecká show. Dřevo, jak známo, je tím nejpřirozenějším materiálem, kterým příroda disponuje. Je tvárlivé, „rádo“ se podrobuje záměrům člověka.

Ale musí se s ním umět zacházet. A toho jsme právě byli svědky uplynulou neděli na sokolském stadionu. Snad tisícovka zvědavých diváků žila v očekávání zajímavých zážitků. A rozhodně nebyli zklamáni. K masivním špalkům osikového dřeva se se sekerami v ruce postavili muži již na první pohled „chlapáckého“ vzezření.

Jejich vypracovaná těla spolu se šlachovitými pažemi u nejedněch přihlížejících budily zcela oprávněný respekt. „Mistři dřeva“ dlouho neotáleli a s elánem se pustili do díla. Do „darů“ lesa se s mohutnými rozmachy cíleně zaťala široká ostří seker. Stávali jsme se svědky „koncertu“ lidského umu. Bylo více jak patrné, že muži jsou se svým pracovním nářadím plně sžití. Švihy seker, pohyby paží, to vše splývalo v jeden harmonický celek. Jako první přišlo na řadu rozpolcení špalků na čas.

Dřevorubci stáli rozkročmo na vodorovně přidělaných špalcích, které se snažili přeseknout co nejrychleji. Stačilo jen pár sekund a kulatiny byly zdvojené. O chvíli později se soutěžně dělo totéž, ale počítaly se počty záseků. Úderům šikovných dřevorubců nemohly odolat ani svisle uložené špalky. Technika však přirozeně taktéž musela přijít na řadu.

A tak se záhy v rukou protagonistů programu svou aktivitou rozburácely motorové pily známé značky Stihl. Možná ale větší dojem na diváctvo udělaly její kolegyně, tedy ruční obří pily. Kotouče dřeva byly jejich přičiněním v rukou specialistů oddělovány od svého základu jak kolečka salámu v řeznictví. Svou sílu a dovednost však mohli prokázat i samotní diváci.

Úsilí čtyř „chlapáků“ z jejich řad o titul Mistra Bílých Karpat při práci s dvoumetrovou pilou bylo sledováno s velkým zájmem. Exhibičně ji pak předvedl vicemistr světa Martin Komárek. Jmenovaný se však pochlubil i obří motorovou pilou - závodním speciálem hot saw. Tento stroj má údajně výkon motoru srovnatelný se sériovou Fábií, váží kolem 35kg a na mezinárodních závodech bývá zlatým hřebem soutěže. Pro diváky musel být už jen jeho zvukový projev adrenalinovým prožitkem.

Je třeba pochválit i moderátora akce, který se slovním projevem i organizační schopností zhostil svého náročného úkolu se ctí. Celá show byla sympatická i zapojením malých dětí do programu. V závěru představení pak nám byla představena královská disciplína dřevorubectví, a sice springboard. Při ní Martin Komárek balancoval na prkně zaseknutém do kmene, aby následně ve výšce kolem 3 metrů přesekl špalek o průměru více jak tří desítek centimetrů.

Dřevorubecká show se tak v nedělním předpoledni stala nejen zajímavou individuální podívanou, ale i zábavou pro početné přítomné rodiny.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 183217
Týden: 1089
Dnes: 135
  přihlásit poslední změna: 12.06. 2018 08:20:52