Dobrý den, pane Berdychu

Tenisové dny na Vršavě.

Tenis ve Zlíně má letitou tradici.

Celá dlouhá desetiletí se příznivci tohoto bílého sportu scházeli na dvorcích u elektrárny. Poměry tam byly na toto veliké město poměrně skromné. Šatny, které dýchaly vůní tenisek a propocených triček, kumbálek pana Nováka, opravujícího výplety, nevelká klubovna. Současnost je zcela jiná. Je to tenisový ráj východní Moravy. Jinak totiž nelze než nazvat 15 dvorců, dva mini dvorce, krytou halu a to vše zasazené do zeleně na periferii Zlína.

Každoročně se v těchto dnech schází v tomto tenisu zaslíbeném koutě řada populárních osobností v rámci Tenisových dnů na Vršavě. Včerejší páteční odpoledne bylo věnované mládeži, jednak jejímu zasvěcování do kouzel tohoto krásného sportu, ale i do vědomostních soutěží rozmanitého ražení včetně ukázek práce zlínské městské policie. Bylo radostné a vděčné pozorovat ty naše malé caparty, údajně jich bylo na padesát, jak se ohání raketami a s jakou vervou se vrhají po každém míči. Někteří s umem, jiní snad i trochu nešikovně, ale za čas to možná bude o něčem jiném.

Znovu tady třeba vyrostou takoví hráči, jako byli v minulosti Stojan, Švenda, Tlusták, Kalus, a především Jiří Novák, který proslavil nejenom zlínský, ale český tenis v celém světě. Tuto sobotu se pak na těchto dvorcích sešli ti, kteří často soutěžně působí v jiných sportech, ale nedají na tenis dopustit. Jednak šlo o trenéry, přítomni byli Z.Venera, B.Páník, F. Komňacký, ale i vynikající hokejisty, fotbalisty, případně o herce, kteří dokázali dát kromě svého zápalu do hry i punc zábavy. A tak v sobotní ráno jsem vážil cestu do krajského města. Hned o příchodu na dvorce jsem se sháněl po šéfovi tenisového klubu.

„Podívejte, tam jde náš prezident!“ kdosi mně ukazoval ke schodišti. Srdce se ve mně zastavilo, ale to už jsem uviděl rozpražené ruce Milana Kaluse, dlouholetého předsedy tenisového oddílu a mého tenisového spoluhráče ze sedmdesátých let. I já jsem se kdysi v kabinetu zeměpisu prohlásil za jeho prezidenta, avšak moje kolegyně, ten prostor tehdy se mnou sdílející, několik dnů se mnou nemluvila. Holt, ženy! S Milanem jsme si navzájem vyměnili několik komplimentů z dob, kdy jsem reprezentovali tenisový klub a pak se na několik minut zase rozešli. Já se snažil mezitím identifikovat osobnosti zlínského hokeje a fotbalu.

Bez pomoci Milana by se mně to ale nemohlo podařit. Na místě samotném už postávala nebo posedávala celá řada tenisu chtivých hráčů spíše mladšího věku. Prezident klubu, pan Mgr. Milan Kalus, po několika organizačních připomínkách několika větami soutěž zahájil a dal popud k losování 16 párů hráčů do čtyř herních skupin. Před jejich nástupem na dvorce jsem využil krátké prodlevy a měl možnost si povykládat s otci slavných tenistů světového jména, panem Novákem a panem Berdychem starším.

Oba dva pánové na mě v hovoru zapůsobili jako velmi sympatičtí a skromní lidé. S panem Berdychem jsem posléze ještě hovořil u tenisové stěny o jeho synovi, který v těchto dnech soutěží na dvorcích Roland Garros v Paříži.¨ „Dobrý den, jste, prosím, pan Berdych?“ „Ano,“ zazněla jeho stručná odpověď, přičemž několika kroky mně vyšel vstříc. „ Máte šikovného syna, dobře reprezentuje naši zemi,“ započal jsem rozhovor. Usmál se. „Ano, mám z něho radost“.

Má velmi dobré nátlakové údery a vynikající servis,“ snažil jsem se pokračovat v dialogu. „ To je pravda, ale na síť zatím chodí dost nerad. Chybí mu jistá předvídavost,“ pravil. Podivil jsem se v tu chvíli otevřenosti pana Berdycha. Pak jsme spolu ocenili hru i další tenisové hvězdy – Štěpánka. Přiznal jsem se, že jsem s jeho otcem hrál v osmdesátých letech vítězně na seniorském tenisovém turnaji ve Valašském Meziříčí. Měl rovněž zlatou ruku jako jeho syn, ale povahově to byl šibal.

Pan Berdych se usmál a souhlasně pokýval hlavou. „A pane Berdychu, vidím, že máte ovázaný loket. Patrně tenisový, co?“ „Ano, zkoušel jsem u jeho léčby všechno možné, zatím bez úspěchu,“ konstatoval. „A co tak do bolavého místa včelí bodnutí?“ navrhl jsem mu. Opět se usmál. „Též by to šlo, ale člověk se bojí alergických reakcí“. „Jestli dovolíte, pane Berdychu, dám Vám v tomto směru několik rad. Změkčete výplet, máte ho velmi tvrdý! Neškodilo by ani zvětšení plochy rakety.

A do třetice, nehrajte s vlhkými, těžkými balony!“ Až jsem se divil své drzosti, že radím otci tenisového velikána. Ten ale vcelku moje rady akceptoval. Pak jsme se už rozešli, na dvorcích totiž začínala utkání. V nastávajícím klání čtyřher nebylo panu Berdychovi herně co vytknout. Na jeho stylu bylo vidět, že rady syna nacházejí u něj živnou půdu. Jinou zdejší veličinou byl známý herec Pavel Zedníček. Krátce před svým nastoupením na dvorec si stěžoval na bolavá záda.

Takové výmluvy ale samozřejmě dobře známe, nejde o nic nového. I Federer chce tímto způsobem v současné době mást své soupeře. Pohyby pana Zedníčka, pravda, měly daleko k mrštnosti surikat, ale na druhé straně ta jeho buldočí povaha a snaha svými údery přikovat soupeře k základní čáře byly více jak obdivuhodné. Zmínil jsem se o hokejistech. Je veřejným tajemstvím, že hokej a tenis mají k sobě velice blízko. Nápřahy u těchto sportů jsou téměř totožné.

Není divu, že i v minulosti byli hokejisté i výbornými hráči tenisu. Lze vzpomenout třeba Drobného, Zábrodského a řadu jiných. Takže, kdo by se domníval, že v těchto dnech uvidí na Vršavě jen nějakou napodobeninu tenisu, ten by se hluboce mýlil. Všichni zúčastnění hráči bojovali s příkladnou zarputilostí, vynikali výborným pohybem po dvorci, kterým eliminovali případné stylové nedostatky. Sem tam nějaké nevhodné slovo v zápalu boje přirozeně i padlo, bez výjimky sebekritické, aby následně bylo utlumeno okolní hustou vegetací.

I výroky k soupeřům typu: „Hrajte mně to do forehandu, ten umím!“ byly morálně více jak příkladné. Já však bohužel musel odejít ještě před závěrem turnaje. Ale s vědomím, že tyto akce jsou milým a vítaným zpestřením sportovního života naší krajské metropole. Jednoznačně plní svůj účel.

Jména výherců nejsou až tak důležitá, neboť v těchto kláních vítězí všichni zúčastnění!


08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 183219
Týden: 1091
Dnes: 137
  přihlásit poslední změna: 02.06. 2016 07:08:32