Cesty autobusem

Cestovní kuriozity

I v autobusu je možné jich zažít hodně. Kromě těch, které jsem již uvedl v jiných reportážích, zažil jsem následující.

Kdysi jsem se vracel od Vršatce a scházel do protáhlé obce Sidonie. Netrvalo dlouho a v zatáčce s e objevil autobus. Nasedl jsem do něho a vydali jsme se se směrem k Bylnici. Autobus byl téměř prázdný.

Snad jen dva cestující kromě mě byli v něm přítomni. Samotná obec je obec hraniční, rozpoloženou podél potoka. Bylo se na co dívat, co obdivovat. Na zastávkách nikdo nepřistupoval a n nevystupoval, a tak cesta ubíhala. Ale z ničeho nic autobus zastavil mezi zastávkami. Řidič v poklidu vypnul motor a vyšel ven.

Asi nějaká závada na motoru, proběhlo mou myslí.

Ale bylo tomu jinak. U cesty rostla vzrostlá hrušeň. Pod ní bylo napadáno velké množství plodů. No, a milý řidič s taškou v ruce je beze spěchu začal sbírat. Naštěstí mně vlak z Bylnice jel na Uherský Brod až za dlouhou dobu, takže mně zpoždění autobusu příliš nevadilo. Ale chování řidiče bylo pozoruhodné.

Jindy zase, konkrétně v Pulčíně, jsem opět nasedl do autobusu. Znovu zcela prázdného. Řidič ale motor nespouštěl. Protahoval si záda, když tu do autobusu vlétl mohutný sršeň.

A začal s ním řidičův souboj. Řidič vzal do ruky hadr a jal se ubohého sršně pronásledovat. Ten, chudák, hledal usilovně cestu z vozu ven, ale přes skla neměl šanci.

Řidič běhal po autobusu snad pět minut s hadrem ruce od jednoho okna ke druhému. No, byl to pohled téměř k nevíře. Už už ho měl, ale sršeň opět vyklouzl z jeho dosahu.

Nakonec ho ale přece jenom dostal pod hadr a rozmáčkl. Na skle zůstala obrovská skvrna. Skoro mě toho sršně bylo líto. Vždyť to byl živočich jako každý jiný.

Já mám z domova osvědčenou metodu odstraňování živočichů při zachování jejich života. Překlopím je nějakou sklenicí, podložím sklenice papírem a odnesu uzavřeného tvora ven. Navíc je nebezpečnost sršně značně přeceňována.

Včely i vosy jsou daleko více nebezpečné. Stačilo tedy vyčkat, nepanikařit, a sršeň by si cestu ven sám našel.

Ale již se stalo. Autobus se rozjel, rozpaky v mé mysli však zůstaly.

08.06. 2024 16:53:25
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 182915
Týden: 908
Dnes: 34
  přihlásit poslední změna: 15.03. 2019 18:12:05