Brodská schodiště
Uherský Brod je městem učitele národů, J.A. Komenského, je městem historických ulic, krásných chrámů i škol, je ale i městem schodišť.
Sídlo je téměř celé rozložené ve svažitém terénu, a tak právě uvedené stavební prvky jsou nezbytně nutné k usnadnění našeho pohybu.
Některá schodiště jsou dlouhá desítky metrů, jiná podstatně kratší, některá snad i zbytečně široká, jiná zase uzoučká.
Pro mladé jedince jsou místy ověření si své fyzické výkonnosti, u starších osob zase naopak důvodem k zastavení se, ustálení dechu, zkrocení zrychleného tepu a snad i spílání těm, kteří schodiště budovali.
Jako u všech objektů, tak i mezi schodišti jsou rozdíly v jejich kvalitě, použitém materiálu a pochopitelně i celkovém vzhledu..
Nezanedbatelné je i umístění schodišť v prostoru našeho města, některá jsou lokalizována v bytové zástavbě, jiná zase obklopená vegetací. Pojmenování nemají, některá snad jen výjimečně – Velké schody, Malé schody.
Možná je jim to i líto. Pojmenovává se dnes kde co, kde čím...
A nyní tedy k jednotlivým schodištím. Pochopitelně je nemožné nezačít „Velkými schody" nad nádražím. Vždy udivovaly svou mohutností, masivním zábradlím i počtem schodů.
Kdosi v minulosti je spočítal, prý je jich 84. Ale kdo ví, kolik z nich po rekonstrukci schodiště zůstalo.
Kolik jen tisíců lidí po nich stoupalo za svými cíly, kolik střídavě zvedalo své, možná i bolavé nohy, stupínek po stupínku? Mnozí zase naopak sestupovali nebo dokonce sbíhali k vlakovým či autobusovým spojům a často brali, zejména ti mladí, i několik schodů najednou.
Kolik jen tříd z blízkého gymnázia se na nich dalo v závěru roku fotit, kdož ví? Bylo jich ale určitě hodně, dobové fotografie existují. Čísla dnes už nikdo nespočítá.
I tyto schody, jako všechno v tomto světě, stárly a postupně se svahovými pohyby i provozem měnily k horšímu. Nakláněly se a musely být čas od času opravovány a nejinak je tomu i dnes.
Kdo je ale vystoupal, nelitoval.Otevřel se mu pohled do ulice Komenského s nádhernou budovou gymnázia po pravé straně. I pohled zpět seshora na nádražní budovu, utvářenou v Jurkovičově slohu, byl a je hezký.
Jen kousek dál od těchto schodů jsou „Malé schody,"úzké a ne tak svými stupínky početné, ale zase mají k historii velice blízko. Končí, respektive začínají, architektonicky zdařile renovovaným vchodem v městském opevnění.
Mnohem mladší a poměrně málo využívané je schodiště od Zbrojovky do ulice Přemysla Otakara II, byť je z něho krásný výhled na Černou horu.
Celá kaskáda schodišť je pak v oblasti sídliště. Prostupují zatravněnými plochami, často se svým průběhem lomí a mají taktéž nesporně svůj půvab, daný kolem se vyskytující vegetací.
Schodiště nad Domovinkou je dlouhé, předlouhé, s poněkud chmurným výhledem na starý hřbitov.
Drobných schodišť je ve městě bezpočet a popisovat je by bylo již ztrátou času. Ale vynechat to nejpůsobivější, tedy schodiště před museem, by bylo neodpustitelnou chybou. Je široké, nevysoké, je schodištěm k pomníku J. A. Komenského.
Nemá příliš schodů, ale člověk po něm vystupuje s úctou a pokorou k pomníku toho, kdo proslavil naše město a současně položil základy vzdělanosti.
Takže vzdychejme při chůzi po schodištích, ale buďme si vědomi toho, že výstupy nás vedou k výšinám nových dojmů a sestupy se skloněnou hlavou zase k pokoře!
Jaromír Slavíček