Botaniků ráj

Rozkvétající krasavice

No, přece orchideje.

Jsou přírodními perlami Bílých Karpat. Často za nimi na jaře jezdívám. I tuto prosluněnou neděli mně stačilo sjet autem do Horního Němčí a pak pokračovat starou silničkou ještě o několik set metrů výše.

Ano, tou silničkou, kterou kdysi dávno jezdívaly autobusy do Strání. Jak ten čas letí.

Okraje rozpadající se cesty opanovaly ptačí zob, hlohy, plaménky spolu s mnohými bylinnými rostlinnými druhy. Když jsem se blížil k informační tabuli s náhledem na výskyt rostlinných a živočišných druhů v přírodní rezervaci Drah, spatřil jsem u ní stát několik aut.

Tak to nebudu dnešním prvním obdivovatelem rozkvétajících krasavic, napadlo mě. Auto jsem zaparkoval, holeně opásal lyžařskými návleky proti klíšťatům, ty ještě pro jistotu přestříkl repelentem a pak už se vydal do členitého reliéfu. Celý prostor rezervace má typický lesostepní ráz.

Tvoří ho vysoká tráva s osamocenými stromy, většinou jde o borovice, které se tu střídají s rozptýlenými jalovci a odumírajícími ovocnými stromy. Vzpomínám si, že v sedmdesátých letech jsme zde s ochranáři mýtili náletové dřeviny.

První, co jsem po několika krocích do rezervace uviděl, to bylo několik ležících postav s výkonnými fotoaparáty v rukách.

Té nejbližší jsem se vzápětí zeptal: „Dobrý den, kterou chráněnou rostlinu, prosím, fotíte? Pochlubte se!“ „Je to toříč pavoukonosný, ale patrně zde není původní,“ zazněla odpověď. Pokýval jsem uznale hlavou a poprosil o možnost vlastního vyfocení této zajímavé a hezké orchideje. Promtně mně bylo vyhověno.

Byl to opravdu výstavní kousek. Pak jsem s očima upřenými k zemi začal pátrat po dalších přírodních skvostech mezi stovkami kvetoucích petrklíčů i já. Nádherný to byl pohled na všechny strany.

Na kvetoucí býlí i modrou oblohu nad hlavou s plujícími oblaky. A vůbec na celý květům zaslíbený kraj. Zanedlouho jsem si objevil svého toříče i já.

Dalším mým úlovkem bylo hned několik exemplářů vstavačů vojenských. O kousek výše se mně vnutil do očí kozinec dánský. Pozoruhodných koulenek prodloužených bylo k vidění více jak dost.

Pochopitelně jsem si všechny výše jmenované rostliny ihned nafotil. Ano, některá místa v Bílých Karpatech jsou v současné době úplným botanickým rájem. Kéž by tomu tak bylo i nadále.

26.06. 2024 16:22:01
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 186836
Týden: 1244
Dnes: 32
  přihlásit poslední změna: 08.05. 2016 19:39:58