Astronomický úkaz

Vzácný nebeský úkaz

Po jarní kometě přichází začátkem zimy další zážitkový úkaz. V den zimního slunovratu má totiž dojít o konjunkci, tedy zdánlivému, velmi těsnému sblížení planet Saturnu a Jupiteru. Bude viditelné v pondělí 21. prosince hned po západu slunce na pouhé dvě hodiny a to nízko nad jihozápadním obzorem. Obě planety vizuálně v tu dobu téměř „splynou“ v jednu výrazně zářící "hvězdu". Letošní úkaz by měl být opravdu výjimečný, znovu se zopakuje až za šedesát let. Bude ho možné sledovat pouhým okem, bez nutnosti použití dalekohledu.

Obě mohutná vesmírná tělesa se k sobě velikostně přiblíží na pouhou pětinu průměru měsíčního disku. Měli bychom tedy ten den kolem páté v podvečer obrátit náš zrak k horizontu na jihozápadu, abychom mohli být svědky tohoto úchvatného představení. Tak blízko jako letos v prosinci byly planety naposledy v roce 1623, tedy pouhých 14 let poté, co se na nebe začal dalekohledem dívat Galileo Galilei. Tehdy se ale nacházely poblíž Slunce, takže mizely v jeho záři a nikdo je nemohl sledovat. Za opravdu snadno pozorovatelnou a velmi těsnou konjunkci Jupiteru se Saturnem se tak musíme vypravit celých 794 let zpátky, tedy do roku 1226!

Podobné setkání Jupiteru a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem bylo tehdejšími astrology považováno za zjevení oznamující příchod spasitele, tedy za tzv. Betlémskou hvězdu. Jestli to tak doopravdy bylo, nevíme, jisté ale je, že i letošní předvánoční podívaná by mohla být za příznivých okolností úžasná. Ojedinělý nebeský úkaz proto i tentokrát vyvolává u některých hvězdopravců velká očekávání, že v následujícím roce se mohou dít velké věci.

Předpokládají výrazné společenské změny, což v době koronakrize je více jak pravděpodobné, ale také rozmach digitalizace. Vycházejí ze skutečnosti, že v roce 1623 byl zvolen nový papež, silně oslabila tehdejší měna, bylo však vynalezeno nové počitadlo. Stroj, sestavený z ozubených koleček z hodinových strojků, uměl sčítat a odčítat šesticiferná čísla a měl být prakticky použit Johannem Keplerem při astronomických výpočtech.

Letošní symbolice je navíc zajímavá tím, že toto „hvězdné znamení“ se ukáže zrovna v den, kdy nastává zimní slunovrat a astronomicky startuje stejnojmenné roční období.

Jestli nám však bude dopřán popisovaný zážitek, o tom rozhodne počasí pondělního podvečera.…

16.07. 2024 10:36:48
24.10. 2022 09:28:28
Návštěvy
Celkem: 187687
Týden: 1025
Dnes: 33
  přihlásit poslední změna: 16.12. 2020 07:48:45