Windows 11 - systém na sběr dat?

Povolení čipu TPM 2.0 na počítači

Trusted Platform Module verze 2.0

Publikováno v srpnu 2021 (MS)

Pokud už jste slyšeli o „špehovacím čipu TPM 2.0“, tak zbystřete. Windows 11 bez aktivovaného tohoto čipu již nelze nainstalovat. Nabízí se tak otázka: „Stal se operační systém Microsoft Windows systémem na sběr a shromažďování dat?“

Podle firmy Microsoft se s Windows 11 nejedná o systém na sběr dat, ale o zabezpečení!

Tento článek je určený pro uživatele, kteří nejsou schopni upgradovat na Windows 11, protože jejich počítač není v současné době povolený s čipem TPM 2.0 nebo jejich počítač je schopen používat čip TPM 2.0, ale není k tomu nastavený. Pokud tuto úroveň technických podrobností neznáte, doporučujeme vám, abyste se v informacích o podpoře výrobce počítače poradili s podrobnějšími pokyny specifickými pro vaše zařízení. Ale existuje ještě snadnější a efektivnější cesta, rozloučení se systémem na sběr dat, „dát sbohem Microsoftu“ a přejít na Linux.

Většina počítačů, které byly vyrobeny po roce 2015, může běžet modul Trusted Platform Module verze 2.0 (ČIPM 2.0). Čip TPM 2.0 je nutný pro spuštění Windows 11, což je důležitý stavební blok pro funkce související se zabezpečením. Čip TPM 2.0 se v Windows 11 používá pro řadu funkcí, včetně Windows Hello ochrany identity a nástroje BitLocker pro ochranu dat.

V některých případech nejsou počítače s podporou čipu TPM 2.0 nastavené. Pokud uvažujete o upgradu na Windows 11, zkontrolujte, jestli je na zařízení povolený čip TPM 2.0. Většina základních základních desek pro osobní počítače používaných lidmi, kteří si stavějí vlastní počítač, například dodá se s čipem TPM, je ve výchozím nastavení vypnutá, i když je k dispozici téměř vše, co je možné povolit.

Možnost 1: Použití Zabezpečení Windows aplikace

Spuštění Nastavení > aktualizace & zabezpečení > Zabezpečení Windows > zařízení

Pokud na této obrazovce nevidíte oddíl Procesor zabezpečení, může být v počítači vypnutý čip TPM. Další informace najdete v článku Jak povolit čip TPM nebo pokyny najdete v informacích o podpoře výrobce počítače. pro povolení čipu TPM. Pokud můžete čip TPM povolit, proveďte další krok a ověřte, že se jedná o čip TPM 2.0.

Pokud se v části Procesor zabezpečení zobrazí možnost podrobnosti o procesoru zabezpečení,vyberte ji a ověřte, jestli je vaše verze Specifikace 2.0. Pokud je menší než 2,0, vaše zařízení nesplňuje Windows 11 požadavky.

Možnost 2: Použití konzola Microsoft Management Console

Stiskněte [Windows Klávesa] + R nebo vyberte Spustit> Spustit.

Zadejte "tpm.msc" (nepoužívejte uvozovky) a zvolte OK.

Pokud se zobrazí zpráva "Compatible TPM cannot be found" (Kompatibilní čip TPM nelze najít), může být v počítači vypnutý čip TPM. Další informace najdete v článku Povolení čipu TPM nebo pokyny k povolení čipu TPM najdete v informacích o podpoře výrobce počítače. Pokud můžete čip TPM povolit, proveďte další krok a ověřte, že se jedná o čip TPM 2.0.

Pokud se zobrazí zpráva potvrzující, že čip TPM je připravený k použití, zkontrolujte v části Informace o výrobci čipu TPM informace o specifikaci a ověřte, že je 2,0. Pokud je menší než 2,0, vaše zařízení nesplňuje Windows 11 požadavky.

Jak povolit čip TPM

Pokud potřebujete povolit čip TPM, tato nastavení se spravují pomocí systému UEFI BIOS (firmware počítače) a liší se podle vašeho zařízení. K těmto nastavením můžete přistupovat tak, že zvolíte: Nastavení > Aktualizace & Zabezpečení > obnovení > Restartovat.

Na další obrazovce zvolte Poradce při potížích s> upřesnit možnosti> firmware UEFI Nastavení> Restartujte a proveďte změny. Tato nastavení jsou někdy obsažená v podnabídce v systému UEFI BIOS s popiskem Upřesnit, Zabezpečení nebo Důvěryhodná výpočetní technika. Možnost povolení čipu TPM může být označena jako Zabezpečovací zařízení, Podpora zabezpečovací zařízení, Stav čipu TPM, Přepínač fTPMod SPOLEČNOSTI AMD, FTPM PRO PSP, Intel PTTnebo Intel Platform Trust Technology.

Pokud si nejste jistí, jak provést potřebné změny nastavení čipu TPM, doporučujeme zkontrolovat informace o podpoře výrobce počítače nebo se obrátit na jeho organizaci podpory. Níže jsou odkazy na informace od některých výrobců počítačů, které vám pomůžou začít:

Asus, Dell, HP, Lenovo, Microsoft

Jak nainstalovat operační systém bez TPM 2.0

Stačí přejít na ne Microsoft OS, treba linux.

Odkazy


Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
  • Redakční systém MRS
  • 10 nečastějších zranitelností WEBU
  • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
  • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
  • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
  • proč LINUX
  • základy LINUXU
  • Přepsání disku náhodnými daty
  • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
  • Řekněte sbohem Microsoftu
  • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
  • SEO servis
  • Jak psát web
  • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
  • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
  • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
  • ARES - registr ekonomických subjektů
  • Katastr nemovitostí
  • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.09. 2024 07:53:51
Návštěvy
Celkem: 317054
Týden: 533
Dnes: 18
  přihlásit poslední změna: 12.08. 2024 09:18:34