Správa stránek

Umožňuje výpis, přidávání, úpravy, mazání, změnu vlastníka stránek, viditelnosti a přiřazení stránky k horizontálnímu menu. Přístup ke stránkám se v redakčním systému MRS určuje takto:

1. Dle vlastnictví stránky - tj. jejich vytváření, mazání a úpravě se v tomto víceuživatelském redakčním systému řídí podle vlastníka stránky a funkce přihlášeného uživatele. Ten kdo vytvoří stránku se stává jejím vlastníkem. Změnit vlastnictví lze klepnutím na editační ikonu ve výpisu stránek.

úprava stránky

2. Dle viditelnosti strány - viditelnost stránky je vztažena pouze pro zobrazování stránek. Lze si tím nastavit velmi rozmanité možnosti, například určitou stránku uvidí jenom admini a budou tam rodná čísla. Taková stránka nebude pro veřejnost přístupná a budou ji vidět pouze určení uživatelé (po přihlášení).
Například pokud bude stránce ceník dána viditelnost pro skupinu přispěvatelé, tak takovou stránku uvidí pouze všichni přihlášení uživatelé proto, že skupina přispěvatelé je nejnižší. Pro veřejnost je taková stránka neviditelná (nedostupná), to je výchozí nastavení pro nové stránky (pokud to v nastavení není změněno).

Vlastnictví stránky

Vlastníkem stránky se stává uživatel, který stránku vytvořil. Takovou stránku může upravovat kromě vlastníka taky nadřízený a uživatelé zařazení ve skupině admin.
Vlastnictví stránky může určovat a měnit vždy nadřízený, šéfredaktor a samozřejmě admin (uživatelé ve skupině admin). Veškerá práva jsou v systému MRS určována dle funkce = skupiny, nejsou tedy vztahována k určitému účtu. Proto pouze záleží na tom, jakou má uživatel funkci (v jaké skupině je zařazen).

Funkce (skupiny):

1. ADMIN - může všechno bez omezení
2. ŠÉFREDAKTOR - může přidávat, editovat a mazat stránky svoje a podřízených
3. REDAKTOR - může přidávat, editovat a mazat stránky svoje a podřízených
4. PŘISPĚVATEL - může editovat svoje stránky

Pokud vytvořil ADMIN menu a stránky, tak je nemůže nikdo smazat ani editovat (tedy může jiný uživatel s funkcí admin [ze skupiny admin]) dokud nepřidělí vlastnictví např. redaktorovi.

Viditelnost stránek

Každá stránka má nastavenu viditelnost. Prvotně je u všech stránek nastavená viditelnost jako veřejná, tedy pro všechny bez omezení, pokud to není v nastavení zapnuto jinak, viz bod 3.1 - 1. přidání nového menu. To samé platí i pro samostatně přidané stránky.

ikony stavu Vpravo nahoře každé stránky jsou ikony pro stránku (editovat, tisknout, Zveřejnit nebo N, pdf, Archív, RSS). Ikona Archív by se neměla zobrazovat z normální struktury stránek, ve správě stránek totiž není vidět. Takovou stránku stačí smazat z menu (ale stránku zachovat).

Pro viditelnost jsou stanoveny tyto atributy:
0 = veřejné stránky
1 = skupina - viditelné pro skupinu
2 = uživatel - viditelné pro uživatele
3 = skupina a uživatel - viditelné pro skupinu a uživatele

Viditelnost v horizont. menu

Pokud je viditelnost 1 = viditelné pro skupinu, tak je stránka nebo menu viditelné pro danou skupinu a vyšší funkce.
Nejčastěji jsou stránky označené s viditelností 0 = veřejné stránky, pak ostatní atributy jsou taky 0 = nenastaveny. Pokud je zadána viditelnost pro uživatele (2) tak stránku nebo menu vidí daný uživatel a admini.
Pokud je nastavena viditelnost pro skupinu a uživatele (3), tak danou stránku nebo menu vidí nastavená skupina, nadřízená skupina (funkce), nastavený uživatel a admini. Pokud je třeba nastavit viditelnost pro všechny přihlášené uživatele, tak se nastaví viditelnost pro skupinu a skupina 4 (přispěvatel). Normální nepřihlášení učastníci menu vůbec neuvidí, popřípadě se stránka zobrazí s hlášením: Tato stránka není veřejná.
Ve správě stránek je to viditelné jako nadpisy polí vpravo nahoře:
V-viditelnost 0-3, S-skupina 1-4, U-uživatel 1-n

Při najetí kurzorem myši na položku ve sloupcích V (viditelnost), S (skupina), U (uživatel) se zobrazí bublinová nápověda. Například na sloupci U třeba uživatel Ferda, na S skupina admin ap.

výpis stránek

Zde v příkladu již sami poznáte, že stránka s názvem „clenove“ má nastavenu viditelnost pro skupinu (1) a skupina je PŘISPĚVATEL (4). Při najetí myší na ty čísla se nám zobrazí bublinová nápověda, zde na 1 = „skupina“ a na 4 = „přispěvatel“. Pro veřejnost je položka horizontálního menu „Členové“ neviditelná. Vidí ji skupina „přispěvatel“ a všechny nadřízené skupiny. Protože je to nejníže postavená skupina (přispěvatel), tak toto menu vidí všichni přihlášení uživatelé.

Pokud je viditelnost stránky vztažena na vodorovné menu (horizontální), pak je toto menu pro veřejnost taky neviditelné. Pokud se to provede ve správě horizontálního menu (doporučeno), tak všechny vertikální menu (stránky svislého menu) zdědí stejné atributy (přiřadí se atribut neviditelnosti).

Po kliknutí na na odkaz ve sloupci STRÁNKA dojde k zobrazení vybrané stránky, kterou je možno ihned editovat pomocí editačního tlačítka vpravo nahoře, aniž by ještě stránka byla přiřazena v nějakém odkazu (červeně zobrazený sirotek) .

Vlastnictví stránky tedy určuje, kdo může stránku upravovat, viditelnost zase kdo může stránku prohlížet (kdo ji uvidí). Vlastnictví má přednost před viditelností, tedy vlastník stránky ji taky vždy může vidět (a upravovat).

Archiv

Pokud nechcete stránku smazat, je možno jí dát do archivu. Tím se přestane zobrazovat ve správě stránek ale z internetu je stále přístupná veřejnosti i s komentáři. To je užitečné například při nasazení redakčního systému MRS v novinách, kde každý den nebo týden jsou jiné články. A na internetu již může být zaindexovaný odkaz na některou tuto stránu (článek). Je to podobné řešení jako u jiných redakčních systémů, viz např: http://www.vecernikpv.cz/.
V archívu je HLEDALA ZOUFALE PRÁCI, PŘIŠLA O POSLEDNÍ PENÍZE...
nebo Pozor na inzeráty nabízející práci za vysoký plat. Můžete naletět

Takže tyto články už v navigaci nikde nenajdete, ale jsou zaindexovány v googlu a přistupuje se do nich buď z odkazů na jiných stránkách nebo z výsledků vyhledávání např. googlu.

Nyní když už víte k čemu je to dobré přistoupíme j tomu jak to udělat. V úpravách vertikálního menu dáme smazat menu (křížek). Zde odškrtneme 'smazat odkazující stránku' (chceme, aby zůstala zachována).

smaž menu

Zobrazí se hláška 'menu <název> bylo smazáno'. To je vpořádku.
Nebo smažeme odkazy na některé stránky (to světle červené v úpravých stránky se smaže), stránky se pak ve správě stránky zobrazují jako sirotci (červeně, nevede na ně žádný odkaz).
odstranění odkazů
Nyní tuto stráku(y) ve správě stránek dáme 'upravit ' (přejmenovat stránu nebo změnit vlastníka).

upravit stránku

Zde nastavíte v rozbalovacím menu 'archiv' a kliknete na 'přejmenovat/změnit'. Dojde k uložení do archivu, stránka ze zobrazení ve správě stránek zmizí, je v archívu.

Nastavení vlastností stránky

Do archívu se dostanete ve správě stránek zatržením 'zatrhávacího políčka' (zobrazit jen archivované stránky). Pak klinete na tlačítko 'zobrazit'.

zobrazit archív

Dojde k přepnutí do archívu. V archivu lze provádět všechny úpravy, stránky z archivu zase odebrat ap. Ze zobrazování archívu se přepnete tatržením 'zatrhávacího políčka' (zobrazit jen archivované stránky) a kliknutím na tlačítko 'zobrazit'.

Zobraz archiv


« zpět na obsah dokumentace

SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 10 - OS zdarma debian vyšel 17.6.2019

debian 9

debian 10 - stáhnout pro PC


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

25.11. 2019 11:11:19
 • Redakční systém MRS
 • 10 nečastějších zranitelností WEBU
 • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
 • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
 • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
 • proč LINUX
 • základy LINUXU
 • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
 • Řekněte sbohem Microsoftu
 • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
 • SEO servis
 • Jak psát web
 • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
 • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
 • ARES - registr ekonomických subjektů
 • Katastr nemovitostí
 • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství
06.02. 2020 15:52:26
Návštěvy
Celkem: 177090
Týden: 681
Dnes: 91
Květná 1843, Uherský Brod  přihlásit poslední změna: 31.05. 2018 09:21:53