Shareware, freeware

DEFINICE SHAREWARU

Každý člověk se denně setkává s marketingem. Může si to uvědomovat, ale také nemusí, nebo marketing se stal už natolik součástí života, že jeho činnost často vůbec neregistrujeme. Marketing staví na tisíciletých zkušenostech lidstva s obchodem a psychologií. V dnešní době byl "pouze" postaven na vědecký základ a rozšířen o moderní vědecké a empirické poznatky, statistiku a další obory. Lze tvrdit, že podstatné a základní již bylo vymyšleno. Jistě si člověk maně vzpomene na ředitele patentního ústavu ve Washingtonu, který roku 1832 řekl: "Navrhuji zrušení patentního ústavu. Všechno už bylo vynalezeno, nic nového nelze objevit.". Přesto i dnes vznikají převratné marketingové koncepce, které jsou založeny na zcela nových uvahách, poznatcích a civilizačních změnách lidstva. Marketingová metoda, o níž se zde zmiňuji, je na světě teprve něco přes deset let. Její základní odlišení od všeho, co tu již bylo, spočívá v tom, že je založena pouze na zákazníkově svědomí. Jedná se o speciální FORMU DISTRIBUCE software. Shareware, Freeware, Public Domain (neboli, jak se u nás v poslední době často říká, "volně šířitelné programy") jsou termíny, které dnes nalézáme v různých zahraničních a stále více i v našich odborných počítačových časopisech. Nicméně, část naší počítačové veřejnosti si stále ještě není jista tím, co znamenají. Vysvětleme si tedy nejprve terminologii.

 

PUBLIC DOMAIN

je program vytvořený autorem, který obvykle sám takový program potřebuje ke své činnosti a nestačí mu (nebo je pro něj finančně nevýhodný) klasický nákladný program. Jsou to obvykle programy menšího rozsahu, např. různé utility apod. Takový program je pak uvolněn autorem pro distribuci kýmkoliv. PD programy obvykle nemají copyright a není za ně nutno platit jakékoliv poplatky.

 

SHAREWARE

je báječný koncept distribuce programů, který umožňuje LEGÁLNĚ si vyzkoušet kvalitní program dříve, než za něj zaplatíte autorovi. U sharewarového programu se Vám nemůže stát, že utratíte peníze za program, který se Vám nebude hodit. Rozhodnete-li se používat sharewarový program i po vypršení zkušební lhůty, je Vaší povinností uhradit autorovi tzv. registrační poplatek. Po zaplacení můžete získat nárok na technickou podporu, tištěný návod, prémiové programy a další výhody. Váš poplatek podpoří autora v jeho pracovním úsilí a umožní mu tvořit nové a lepší sharewarové programy. Je-li tedy program označen jako shareware, neznamená to, že jde o program podřadný ani jinak horší, než běžně prodávané programy. Znamená to, že máte LEGÁLNĺ možnost ověřit si, jestli tento program vyhovuje Vašim požadavkům a představám, a to ještě dříve, než si program koupíte. Chcete-li si vyzkoušet komerčně šířený program, budete přitom muset porušit autorský zákon. Ačkoliv se může zdát, že je mezi těmito dvěma přístupy prakticky jen malý rozdíl, ve skutečnosti při "zkoušení" shareware zákon respektujete, avšak při "zkoušení" komerčního programu porušujete, což je rozdíl podstatný.

 

FREEWARE

je software, za který se neplatí registrační poplatek, obdobně jako v případě PD, ale ze kterého není vyjmut copyright. To znamená, že si autor může stanovit podmínku, že sice lze program kopírovat a používat dle vlastního uvážení, program sám však nesmíte modifikovat. Pozor, často je program FREEWARE pouze pro domácí použití, firmy za něj musí platit.


Komentáře

Kdokoliv může přidávat komentáře ke článkům bez registrace. Zadá si libovolnou přezdívku a napíše komentář.

Jak používat messenger Signál


SSL pro weby od 11/2015 zdarma


MS WINDOWS 10, 11 - sběr informací o uživateli


DEBIAN 12 (bookworm) - OS zdarma debian vyšel 10.6.2023

debian

debian - stáhnout nejnovější DEBIAN pro PC
debian edu - debian pro školy a školní prostředí, stažení DEBedu (torrent)


Zranitelnost „ROM-0“ routerů


Předali data tajným službám
Americké bezpečnostní agentuře (NSA) předali data Microsoft, Yahoo, Google, Facebook...


Itálie preferuje open source
Italský parlament schválil zákon, který nařizuje státním institucím pořizovat otevřený software před komerčním. To znamená LINUX místo MS-WINDOWS, LIBRE OFFICE místo MS OFFICE atd.

19.03. 2024 10:36:16
 • Redakční systém MRS
 • 10 nečastějších zranitelností WEBU
 • Esperantoesperanto - univerzální mezinárodní jazyk
 • Kryptografie okolo nás - kniha popisuje využití kryptografie v běžném životě
 • SMS zdarma - posílání SMS zdarma
 • proč LINUX
 • základy LINUXU
 • Software na úřadech - jeho otevřené alternativy
 • Řekněte sbohem Microsoftu
 • Rychlost připojení - změřte si svoji rychlost
 • SEO servis
 • Jak psát web
 • Zákony - občanský, autorský, obchodní zákoník atd.
 • Infosoud - nalezení stání a průběhu jednání
 • Soudní rozhodnutí - nalezení rozsudků
 • ARES - registr ekonomických subjektů
 • Katastr nemovitostí
 • Broďan - brodské nezávislé zpravodajství

vydělávejte
na burze kryptoměn

23.03. 2024 15:47:51
Návštěvy
Celkem: 302528
Týden: 664
Dnes: 23
  přihlásit poslední změna: 17.06. 2012 17:41:20